24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: światowość w zakonach jest gorsza od spektakularnych grzechów

Ocena: 0
1176

Papież ponownie przestrzegł przed przenikaniem ducha światowości do zgromadzeń zakonnych. Tym razem okazją ku temu była wizyta u sióstr salezjanek, które zgromadziły się w Rzymie na kapitule generalnej. Franciszek zaznaczył, że światowość w zakonach jest gorsza od spektakularnych grzechów, bo wnika w sposób niepostrzeżony i sprawia, że kobiety, które wyrzekły się małżeństwa, rodziny i dzieci, zamiast być osobami poświęconymi Bogu stają się „jędzami” albo dobrze wychowanymi starymi pannami.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Franciszek zwrócił uwagę, że to właśnie w ten sposób diabeł przedostaje się dzisiaj do domów zakonnych. Wyjaśnił też jak do tego dochodzi. Jego zdaniem w światowość popada się wtedy, gdy zgodnie z tym, co chciał Sobór, wchodzimy w historię i ludzką kondycję, ale sami nie jesteśmy dość silnie zakorzenieni w Chrystusie. Papież dał za wzór Maryję z wesela w Kanie Galilejskiej. Jak Ona salezjanki mają być świadome sytuacji i napięć, często dramatycznych, pośród których się znajdują, ale zarazem powinny być zdane na wolę Pana, mówić jak Maryja: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Zdaniem Ojca Świętego jest to szczególnie ważne dziś, w czasach bardzo niepewnych, kiedy pojawiają się różne formy ubóstwa, również ukrytego. Pandemia spowodowała wielkie spustoszenie – przypomniał Franciszek. Również wiele rodzin dotąd zamożnych czy należących do klasy średniej, nie ma już środków do życia.

W obszernym przemówieniu do salezjanek, którego zapis został udostępniony dopiero wczoraj wieczorem, papież podjął szereg innych tematów, którymi zajmuje się ich kapituła generalna. Między innymi przestrzegł zakonnice przed traktowaniem swego charyzmatu jako zabalsamowanej relikwii. Charyzmat jest rzeczywistością żywą i wymaga współpracy z kreatywnością Ducha Świętego. Stąd bierze się potem prawdziwa młodość, bo Duch Święty wszystko czyni nowe – dodał Franciszek. Zachęcił również do dbania o dobre relacje międzypokoleniowe w zakonie.

Przeczytaj także: Nowy dekret o liturgii wdrażający motu proprio papieża Franciszka

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter