2 maja
czwartek
Zygmunta, Atanazego, Anatola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odpocznij w Kodniu

Ocena: 0
11921

 

Dla młodych i starszych

W sanktuarium wciąż rodzą się nowe inicjatywy. W tym roku do Kodnia po raz trzeci przybyła Pielgrzymka Leśników i po raz pierwszy Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt. Wydarzeniem o najdłuższej tradycji są Kodeńskie Dni Ekumeniczne, które odbywają się od 32 lat. – Madonna Kodeńska ma tytuł Matki Jedności. Ona na tych terenach szczególnie łączy ludzi różnych wyznań: katolików, prawosławnych i unitów – mówi o. Bernard Briks, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii. Mieszkańcy żyją w zgodzie i szanują nawzajem swoje praktyki religijne: w czasie prawosławnych świąt dzieci mają wolne od nauki, a katolicy w ramach solidarności z sąsiadami nie podejmują pracy w polu.

Niestety, z roku na rok spada liczba ludności, zarówno prawosławnej, jak i katolickiej. – Uczniowie już po ukończeniu gimnazjum wyjeżdżają do szkoły do miasta, a potem mało kto tu wraca – wzdycha proboszcz. Przybywają tu jednak tłumnie młodzi pielgrzymi. Co miesiąc gromadzą się w sanktuarium na nocnych czuwaniach. Zaś pod koniec lipca przyklasztorne boisko zmienia się w ogromne pole namiotowe dla uczestników Festiwalu Życia. Inicjatywa tego spotkania wyszła od młodej dziewczyny, która w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej przeżyła wewnętrzne uzdrowienie i zapragnęła dzielić się tym doświadczeniem z innymi. Tegoroczny 14. festiwal pod hasłem „Mechanika katolika” potrwa od 21 do 27 lipca. W programie codzienna modlitwa, konferencje, warsztaty, koncerty i wycieczki po okolicy. Gościem specjalnym będzie podróżnik Jacek Pałkiewicz, a także zespół muzyczny Maleo Reggae Rockers.


Sportowo i kulturalnie

Kodeń przyciąga także turystów: miłośników spływów kajakowych, wycieczek rowerowych i kresowej kultury. – Chcemy, by nasza miejscowość nie była związana tylko z ruchem pielgrzymkowym, żeby działo się tu coś więcej – tłumaczy Jacek Malarski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Kodnia, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych. – W tych stronach najcenniejsi są ludzie: niezwykle gościnni i wrażliwi na kulturę. A po drugie przyroda, bliskość natury. Ale to oddalenie od cywilizacji nie oznacza, że izolujemy się od reszty świata. Nie chcemy, żeby postrzegano nas jako „ludzi z Polski C”, którzy nic nie wiedzą, nie mają prawa do lepszych dróg, autobusów. A czasem niestety spotyka się takie podejście.

Impreza, która na stałe wpisała się w nadbużański krajobraz, to Bieg Sapiehów, organizowany przez TPK już od 15 lat. Towarzystwo podejmuje też inicjatywy związane z historią regionu. – Udało nam się ustalić nazwiska ponad 30 mieszkańców Kodnia i okolic, którzy uczestniczyli w Powstaniu Styczniowym. To właśnie tutaj powinny się odbywać obchody rocznicy powstania, bo miała tu miejsce jedna z niewielu bitew zakończonych sukcesem – tłumaczy prezes. – Planujemy też opracować plan Kodnia z uwzględnieniem ciekawych miejsc. Chcemy na przykład odszukać w archiwach ślady bytności Żydów, którzy kiedyś stanowili 1/3 mieszkańców, jednak synagogi i cmentarz zostały całkowicie zniszczone.

Nadbużański folklor wciąż żyje – przede wszystkim w muzyce, twórczości ludowej i potrawach regionalnych. Zespół śpiewaczy Jarzębina z pobliskiego Zabłocia wykonujący pieśni ludowe zdobywa wiele nagród w różnych konkursach i festiwalach. Od kilku lat w Zespole Placówek Oświatowych odbywa się Szkolny Jarmark Podlaski, podczas którego lokalni artyści wraz z uczniami przygotowują widowisko. – Zawsze powtarzam, że chociaż nie możemy tu zapewnić młodym pracy ani lepszych warunków życia, to dajemy im wykształcenie i kulturę. Żeby wiedzieli, skąd się wywodzą i byli dumni ze swoich korzeni – podkreśla Jacek Malarski.

***

Kodeń w pigułce


Dojazd: drogą wojewódzką nr 816 lub pociągiem do Białej Podlaskiej, stamtąd busem (ok. 40 km).

Noclegi: Dom Pielgrzyma ze 150 miejscami noclegowymi i jadłodajnią „U Oblatów”.

Ważne miejsca:

• Bazylika mniejsza Św. Anny – Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia, Matki Jedności ul. Rynek 1, Kodeń.

• Kościół św. Ducha, ruiny zamku Sapiehów, stacje drogi krzyżowej z rzeźbami autorstwa Tadeusza Niewiadomskiego, ogród zielny

• Muzeum misyjno ornitologiczne w Domu Pielgrzyma,

• Placencja – letnia rezydencja Sapiehów, obecnie Dom Opieki Społecznej im. św. Brata Alberta,

• Zabytkowa brama unicka – pozostałości dawnej cerkwi unickiej, ul. Sławatycka,

• Cerkiew prawosławna św. Michała Archanioła, ul. Sławatycka 11.

Wydarzenia:

Odpusty: 2 lipca, 14/15 sierpnia, 8 września;

19.07 – Plener Nadbużański w Kopytowie;

21-27.07 – Festiwal Życia;

2.08 – XV Bieg Sapiehów.

 

 


Hanna Dębska
fot. Hanna Dębska/Idziemy
Idziemy nr 27 (459), 6 lipca 2014 r.

 

 

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 maja

Środa, V Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika
Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter