15 maja
sobota
Zofii, Nadziei, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O Kościele po męsku

Ocena: 0
788

Wielu świeckich mężczyzn szuka swojego miejsca w Kościele. - ks. prof. Piotr Mazurkiewicz w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. Irena Świerdzewska

Mamy sporo sygnałów o aktywizowaniu się mężczyzn w Kościele. Co to znaczy?

W zachodniej cywilizacji dochodzi do przewartościowania postaw młodych ludzi, co zaczyna być widoczne także w Polsce. Stawiając diagnozę w adhortacji „Ecclesia in Europa”, Jana Paweł II pisał, że młodzi ludzie mają trudności z podejmowaniem decyzji dotyczących całego ich życia, niezależnie od tego, czy chodzi o wybór małżeństwa, życia zakonnego czy kapłaństwa. Nie dotyczy to jednak całej populacji młodzieży. Raczej widziałbym tutaj zachodzącą polaryzację postaw.

Wielu świeckich mężczyzn szuka swojego miejsca w Kościele. Oczywiście, jeśli wejdziemy do świątyni w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu, łatwo dostrzeżemy, że około 80 proc. obecnych stanowią kobiety. Często mężowie nie odnajdują się w tej samej duchowości, co ich żony. Nie zawsze jednak uprawniony jest wniosek, że są mniej pobożni; ich pobożność przejawia się inaczej. Na ogół ma bardziej zinstytucjonalizowany charakter. Często przybiera formę jakiejś zewnętrznej aktywności.

W przeszłości istniały w Kościele w Polsce zinstytucjonalizowane formy takiego działania, jak np. Sodalicja Mariańska, Akcja Katolicka, Rycerstwo Niepokalanej, jednak albo zanikły, albo zostały zmarginalizowane, po części również za sprawą represyjnego systemu komunistycznego. Spojrzenie na Zakon Rycerzy Kolumba, największą organizację pozarządową na świecie, której założyciel niedawno został beatyfikowany, pokazuje, że te formy się nie zestarzały, a jedynie podlegają naturalnej ewolucji.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 47 (787), 22 listopada 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 09 grudnia 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Zofii
Znowu opuszczam świat i idę do Ojca.
+ Czytania liturgiczne  (rok B, I): J 16, 23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter