30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nuncjusz w Luksemburgu: Kościół nie może być tylko widzem

Ocena: 0
401

Kościół nie może być tylko widzem w obliczu działań polityków – podkreślił nuncjusz apostolski w Luksemburgu abp Augustine Kasujja otwierając spotkanie doradców prawnych konferencji episkopatu państw Europy.

fot. pixabay.com

Konferencja episkopatu państw Europy obywa się w Luksemburgu w dniach 10-12 grudnia z inicjatywy Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), z udziałem prawników z 19 państw. Dyskutują oni o prawnych ramach „końca życia” i migracji.

– Kościół w państwach europejskich nie chce popaść w grzech zaniedbania i obojętności, lekceważąc swe obowiązki duszpasterskie i pozostając zwykłym widzem zachodzących procesów, prowadzonych przez niektórych przywódców politycznych, ale poczuwa się do obowiązku wniesienia chrześcijańskiego wkładu we wspólny los rozwoju i pokoju dla wszystkich narodów kontynentu – stwierdził papieski dyplomata, pochodzący z Ugandy.

Jego zdaniem, „przyszłość etycznych i moralnych wartości oraz sprawiedliwości dotyczących osoby ludzkiej, rodziny, przyjmowania migrantów, ochrony środowiska i światowego klimatu itd. domaga się – zanim nie będzie za późno – i nie może wykluczać wkładu każdego, a szczególnie Kościoła i jego pasterzy”.

Ze swej strony przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco przypomniał, że „życie jest darem Boga i jego wartość oraz godność pochodzą z faktu bycia chcianym i kochanym przez Boga i nie zależą od jakichś kryteriów użyteczności lub poglądów. Dlatego jesteśmy powołani do tego, by kochać, bronić i wspierać życie na każdym etapie ludzkiego istnienia”. Podkreślił, że odbieranie komuś życia jest bezprawne, gdyż „żadna ziemska władza nie ma prawa do decydowania o tym, czy człowiek może zakończyć życie i jeszcze mniej – do odgrywania aktywnej roli w tym tragicznym zamierzeniu”.

Również kard. Bagnasco podkreślił, że żyjemy w czasach, gdy „nikt nie może uważać siebie za widza”. Trzeba dostrzegać to, co można poprawić i starać się „powstrzymać przyjmowanie ustaw, które przekreślają moralne kryteria”. Tymczasem „często widzimy przyzwalanie na zło lub jego promowanie”, choć w istocie oznacza to brak szacunku dla osoby ludzkiej.

Rada Konferencji Biskupich Europy istnieje od 1971 r. Skupia 32 episkopaty krajowe i Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, reprezentowane przez ich przewodniczących, a także arcybiskupów Luksemburga, Monako i maronickiego Cypru oraz biskupów mukaczewskiego (greckokatolickiego), kiszyniowskiego i administratora apostolskiego Estonii. Na czele CCEE stoi obecnie kard. Angelo Bagnasco z Włoch, dwoma wiceprzewodniczącymi są kard. Vincent Nichols z Wielkiej Brytanii i abp Stanisław Gądecki z Polski, a sekretarzem generalnym jest portugalski kapłan ks. Duarte da Cunha. Rada ma swoją siedzibę w Sankt Gallen w Szwajcarii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter