27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy: zakończenie jubileuszu 500-lecia Reformacji

Ocena: 0
435

Uroczystym nabożeństwem w symbolicznym miejscu – kościele zamkowym w Wittenberdze oraz aktem państwowym zakończyły się roczne uroczystości Jubileuszu Reformacji.

fot. PAP/EPA/THUERINGEN PRESS

Tradycja mówi, że na drzwiach tej świątyni Marcin Luter przed 500 laty miał przybić tekst swoich 95 tez. Akt ten przyjmuje się za początek reformacji.

Przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD), bp Heinrich Bedford-Strohm podkreślił, że początek reformacji był „aktem wyzwolenia”. – Legendarne przybicie tez przez Marcina Lutra było „wyzwoleniem dla niego osobiście, dla Kościoła i dla świata – stwierdził ewangelicki biskup. Przewodniczącemu episkopatu katolickiego w Niemczech, kardynałowi Reinhardowi Marxowi, podziękował za "odwagę braterstwa" w Roku Reformacji. 

– Z Wittenbergi, w 500-lecie Reformacji, wołam też do papieża w Rzymie: drogi Papieżu Franciszku, Bracie w Chrystusie, z całego serca dziękujemy Bogu za Twoje świadectwo miłości i miłosierdzia, które dla nas, protestantów, jest świadectwem Chrystusa – powiedział bp Bedford-Strohm. 

W sposób szczególny przewodniczący EKD podziękował papieżowi za jego „znaki pojednania między Kościołami” i dodał: "A gdy kiedyś przyjedziesz do Wittenbergi, to w pół wieku od spalenia bulli ekskomunikacyjnej powitamy Cię z całego serca!”. 

W uroczystości uczestniczyli najwyżsi przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmaierem, kanclerz Angelą Merkel i przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble. W ramach aktu państwowego kanclerz Merkel podkreśliła, że wkład na rzecz wolności religijnej jest wspólnym zadaniem państwa i Kościoła. 

Wśród gości obecni byli liczni reprezentanci życia społecznego, polityki ( m.in. prezydent Węgier Janos Ader) oraz ekumenizmu. Kościół katolicki reprezentowali nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Nikola Eterović i przewodniczący katolickiej Konferencji Biskupów Niemiec, kard. Reinhard Marx. 

Na zakończenie modlitw bp Bedford–Strohm i kard. Marx wspólnie wręczyli prezydentowi Steinmeierowi krzyż, przygotowany specjalnie na nabożeństwo pojednania w Hildesheim 11 marca br. „Obiecujemy Panu oraz wszystkim mieszkańcom naszego kraju, że będziemy świadkami nadziei, powiedział kard. Marx. Podkreślił jednocześnie, że „Kościół jest starszy i większy niż spory między wyznaniami”. 

Wybór cytatów Marcina Lutra (1483-1546) czytał podczas nabożeństwa niemiecki aktor Devid Striesow, który w filmie telewizyjnym grał twórcę Reformacji. 

Po nabożeństwie, podczas aktu państwowego, kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że wkład na rzecz wolności religijnej jest wspólnym zadaniem państwa i Kościoła. – Państwo ma obowiązek szanować prawa człowieka i ich chronić, a elementem tego jest w sposób szczególny ochrona wolności religijnej – powiedziała Merkel. Wszędzie tam, gdzie zagrożona jest wolność religijna, wpływa to szkodliwie na rozwój społeczny. 

Merkel przyznała, że jest pod wielkim wrażeniem wielości i różnorodności wydarzeń zorganizowanych w Roku Reformacji. Podkreśliła, że udział w nich przedstawicieli rządu federalnego dowodzi, że rząd dokłada starań o umożliwienie bogatego życia religijnego w Niemczech. Z reformacji, która początkowo była ruchem odnowy religijnej, rozwinęło się pojęcie człowieka, które wywarło decydujący wpływ na czasy współczesne i na którym w zasadzie opiera się każdy ład demokratyczny. – To historyczne dziedzictwo powinno być pielęgnowane – podkreśliła Merkel. 

Nabożeństwa i uroczyste akademie z udziałem przedstawicieli Kościołów i polityki, upamiętniające początek Reformacji przed 500 laty, odbyły się 31 października w całych Niemczech. Biskupi ewangeliccy i katoliccy pozytywnie podsumowali Rok Reformacji i opowiedzieli się za bliższą współpracą. Dzień Reformacji, upamiętniający przybicie tez przez Marcina Lutra na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 31 października 1517, był po raz pierwszy na terenie całych Niemiec dniem świątecznym, wolnym od pracy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter