31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nazaretanka z Ukrainy: To będą trudne święta, nie wiadomo, czy nie będzie rosyjskich nalotów (galeria)

Ocena: 0
133

Tegoroczne święta w kraju ogarniętym wojną będą inne niż dawniej. Nie wiadomo, czy nie będzie rosyjskich nalotów. Rodziny będą rozdzielone. To będą trudne święta, szczególnie dla tych, którzy stracili bliskich na wojnie – opowiedziała o tym portalowi Family News Service nazaretanka Franciszka Tumaniewicz pracująca na Ukrainie w strukturach Caritas SPES Żytomierz.

Fot. Caritas-Spes Ukraine_Facebook

Siostra przyznała, że w kościołach będzie sprawowana tradycyjna liturgia bożonarodzeniowa, ze względu na godzinę policyjną jednak nie będzie możliwe organizowanie nocnych pasterek. Msze będą odprawiane wieczorem.

Z powodu działań wojennych z wielu tradycji świątecznych trzeba będzie zrezygnować.

Te święta na pewno będą skromniejsze. Nie ma dekoracji świątecznych na ulicach jak dawniej. Wszędzie, gdzie tylko się da, kupuje się generatory prądu

– podkreśliła nazaretanka z Ukrainy.

Ukraińcy obawiają się kolejnego rosyjskiego ataku w okresie świątecznym. Jak zaznaczyła siostra Tumaniewicz, „nie wiadomo czy nie trzeba będzie wychodzić z kościoła podczas pasterki. To jest taka ogromna niewiadoma”.

Jest wielu potrzebujących podstawowych produktów. Lokalna Caritas SPES Żytomierz stara się dotrzeć do podopiecznych z potrzebnym wsparciem.

Próbujemy tam, gdzie jesteśmy, robić prezenty dla ludzi, dla dzieci. Dziś na przykład w przedszkolu była Wigilia dla dzieci, które m.in. uczyły się dzielić opłatkiem

– dodała zakonnica zaangażowana w struktury organizacji.

Z okazji zbliżających się świąt dyrektor Caritas SPES Żytomierz ks. Witalij Umiński wraz z wolontariuszami skierował do Polaków życzenia i słowa podziękowania za wsparcie.

Drodzy polscy bracia i siostry, dziś w Ukrainie jest zimno, ale grzeje nas wiara i miłość. Błogosławieństwa Bożego i spokojnych świąt – powiedział.

Wojna na Ukrainie trwa już ponad 300 dni. Od 24 lutego granicę z Ukrainy do Polski przekroczyło ponad 8,5 miliona osób. Główne zadanie Caritas-SPES polega na niesieniu pomocy wszystkim potrzebującym bez względu na wyznanie czy pochodzenie. Pomoc o charakterze duchowym i materialnym świadczona jest osobom ubogim, osieroconym dzieciom, ofiarom klęsk, chorym, przesiedleńcom i więźniom. W dobie wojny Caritas-SPES współpracuje m.in. z Caritas Ukraina i Caritas Polska w niesieniu pomocy ofiarom konfliktu.

GALERIA

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter