8 grudnia
środa
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Jasnej Górze odbyła się III Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców i Pracodawców

Ocena: 0
273

Ogólnopolskie spotkanie środowisk gospodarczych u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej było okazją to modlitwy w intencji przedsiębiorców, pracodawców i pracowników, aby mężnie podejmowali nowe wyzwania, jakie niesie zmieniająca się sytuacja gospodarcza, zawirowania spowodowane pandemią czy napięciami na świecie.

Fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny, przewodniczący Rady Episkopatu Polski do spraw społecznych. W homilii metropolita wrocławski zachęcał, by nie przychodzić do Boga z gotowymi receptami na swoje życie, rodzinę, przyszłość, firmę, Kościół, ale zaufać Bożej miłości, jego trosce.

Abp Kupny zauważył, że czasy, w których żyjemy naznaczone są pod wieloma względami niepewnością, różnymi zagrożeniami.

To czasy, w których próbujemy, i jako Kościół w Polsce, i jako naród, kreślić plany dotyczące naszej przyszłości. Tymczasem, klęcząc przed Cudowną Ikoną Jasnogórską, pamiętamy o słowach Prymasa Tysiąclecia – "trzeba i dziś wszystko oddać Maryi, wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza i jeśli jakiś program na przyszłość to Ona, Maryja"

– wskazywał kaznodzieja za bł. kard. Wyszyńskim.

Ks. Przemysław Król z Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” inicjatora jasnogórskich pielgrzymek, zaznaczył, że ważna jest duchowa konsolidacja tego środowiska, „by iść razem przez zawirowania społeczne i gospodarcze, aby w duchu Ewangelii szukać tej najlepszej drogi”.

Duszpasterz zauważył też, że ważne jest właściwe rozumienie pracy.

Przedsiębiorca musi liczyć koszty pracy, musi liczyć efektywność, wydajność, bo na tym opiera się dobre funkcjonowanie firmy, ale zredukowanie pracy tylko do wyników, zabiera jej ten najważniejszy aspekt: praca czyni człowieka, dzięki pracy człowiek się rozwija

– mówił ks. Król.

Wyjaśniając hasło pielgrzymki: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy”, ks. Król zwrócił uwagę, że dziś przedsiębiorcy mają uczucie samotności wobec różnych problemów, zawirowań na rynku związanych z pandemią i innymi zjawiskami, np. niepokojów na świecie, więc to jest przesłanie nadziei. "Tworzymy wspólnotę, ważne, by spotkać się z ludźmi, którzy mają nie tylko te same problemy, ale idą tą samą drogą, wyznają te same wartości" – zauważył duszpasterz.

Na m.in. biurokratyczne utrudnienia wskazał Adam Guzdek prowadzący Śląską Agencję Reklamy i Marketingu. "Życie przedsiębiorcy nie jest usłane różami; począwszy od tych wszystkich obowiązków, powiedzmy, sprawozdawczych, które od nas oczekują instytucje państwowe, co zabiera coraz więcej czasu i zamiast upraszczać te procedury, ludzie którzy za nie odpowiadają, coraz bardziej je komplikują. To nie pozwala nam się skupić na tym, byśmy tworzyli silną i zdrową gospodarkę w naszym kraju." - wskazywał.

O zagadnieniach związanych z pracą w świetle katolickiej nauki społecznej mówił ks. dr hab. Rafał Dudała, kierownik Zakładu Nauki o Polityce w Instytucie Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Przedsiębiorcy dzielili się swoim świadectwem działalności, ale i życia. Jak podkreślali pielgrzymka jest też czasem nabrania sił duchowych, by w swoich działaniach kierować się solidarnością i miłością społeczną, by „szukać jedności w poczuciu znaczenia pracy dla kraju, dla Polaków, dla pracodawców, dla rodzin i pracowników. Zgodnie z przeświadczeniem, że powołaniem i drogą do świętości staje się dla przedsiębiorców praca z innymi i dla innych”.

Czytaj także: 3 października odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 grudnia

Środa, II Tydzień Adwentu
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Oto Ja służebnica Pańska,
niech Mi się stanie według twego słowa!

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter