6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Msza pogrzebowa śp. bp. Antoniego Stankiewicza w Watykanie

Ocena: 0
173

W bazylice św. Piotra, przed ołtarzem katedry, odbyła się Msza pogrzebowa śp. bp. Antoniego Stankiewicza. Ten zmarły w Rzymie polski hierarcha był jednym z najwybitniejszych na świecie specjalistów prawa kanonicznego i wieloletnim dziekanem Roty Rzymskiej. Liturgii przewodniczył watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin. Zmarłego cechowała wielka dobroć, życzliwość oraz skromność.

Fot. BP KEP, episkopat.pl

Antoni Stankiewicz przyjął święcenia kapłańskie 20 grudnia 1958 roku w katedrze gorzowskiej.

Po studiach na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (w roku akademickim 1956/1957) i na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (w latach 1957-1961), zakończonych doktoratem z prawa kanonicznego od 1961 r. pracował w sądzie biskupim i kurii w Gorzowie Wielkopolskim.

W roku 1967 został skierowany na kontynuację studiów w Rzymie. Trzy lata później ukończył Studium Trybunału Roty Rzymskiej, a w roku 1975 obronił doktorat z prawa cywilnego na Wydziale Prawa Cywilnego Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. W roku 1972 uzyskał dyplom z języka łacińskiego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (Scuola Superiore di Lettere Latine).

W 1969 r. ks. Antoni Stankiewicz rozpoczął pracę w Trybunale Roty Rzymskiej. 14 lutego 1978 r. papież Paweł VI mianował go prałatem audytorem Roty. W latach 2004-2012 był dziekanem Trybunału. W międzyczasie od 1980 r. prowadził wykłady na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Gregoriańskiego. W latach 1980-1986 prowadził kurs Historii Źródeł Prawa Kanonicznego, a w latach 1986-2005 kurs prawa rzymskiego. W tych samych latach oferował kursy fakultatywne lub seminaria dotyczące elementów praktyki procesowej.

W 2006 roku ks. Antoni Stankiewicz został wyświęcony na biskupa.

Od 1988 r. był wykładowcą na seminarium jurysprudencji prowadząc zajęcia na temat symulacji zawarcia małżeństwa. Działalność tę kontynuował nawet po przejściu na emeryturę w 2010 roku - praktycznie do października 2020 roku, dzieląc się ze studentami swoją głęboką wiedza, popartą wieloletnim doświadczeniem w Trybunale Roty Rzymskiej. W grudniu poinformował, że nie da rady poprowadzić seminarium na temat symulacji, które miało odbyć się w styczniu.

Jako wykładowca był ogromnie ceniony za swoją szeroką i dogłębną wiedzę, którą zawsze przekazywał z wrodzoną sobie skromnością i życzliwością.

Ponadto prowadził jako promotor rozprawy niektórych doktorantów wydziału prawa, przekazując im swoją pasję do nauki i badań. Brał też udział w wielu kolokwiach wydziałowych organizowanych co roku w Brescii, zarówno jako uczestnik, jak i prezentując własne konferencje.

Został odznaczony m.in. doktoratem honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter