12 lipca
niedziela
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Młodość, doświadczenie i przyszłość

Ocena: 0
626

Abp Marek Jędraszewski "jest człowiekiem drobnym, ale o silnej osobowości, przypominającym kard. Adama Sapiehę" – mówi KAI abp Sławoj Leszek Głódź, komentując wybór nowego metropolity krakowskiego. – Nominacja oczekiwana, ale dobrze utajniona i niespodziewana wyjaśnia.

fot. Marcin Mazur / Episkopat.pl

– Jest to jedna z najważniejszych nominacji ostatnich lat, można powiedzieć, dziesięcioleci – dodaje.

Abp Głódź podkreśla, że abp Jędraszewski ma "doświadczenie wybitnego profesora i biskupa pomocniczego w Poznaniu oraz metropolity łódzkiego". A jako pasterz archidiecezji łódzkiej dał się poznać jako "człowiek dialogu ze światem i otwarty na świeckich, co będzie bardzo przydatne w Krakowie".

Dodaje, że nowy metropolita krakowski zna wiele języków, gdyż studiował w Rzymie. – Ma też dobrą znajomość Kościoła w Polsce, jak i Kościoła powszechnego. A jako wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski darzony był zaufaniem przez wszystkich biskupów.

Zdaniem abp. Głódzia, abp Jędraszewski "jako osobowość przypomina nieco kard. Adama Sapiehę. Jest człowiekiem drobnym, dyskretnym i pokornym, a zarazem człowiekiem o wielkim wymiarze". – Słowem jest on kimś na miarę Krakowa – konstatuje.

Podkreśla, że abp Jędraszewski będzie miał okazję być kontynuatorem takich historycznych postaci, jak kardynałowie Adam Sapieha, Karol Wojtyła, Franciszek Macharski czy ostatnio Stanisław Dziwisz. Będzie jednak kimś innym, gdyż – jak zaznacza – "nie ma papieży pod kalkę i nie ma biskupów pod kalkę". Będzie zatem "kimś nowym, komu przyjdzie kreować nową rzeczywistość w Krakowie".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 12 lipca

Niedziela, XV Tydzień zwykły
Kto ma uszy, niechaj słucha!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,10-11; Ps 65,10-14; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter