25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Męczennikom z Indii

Ocena: 0
450

Dzień 30 sierpnia przez Kościół w Indiach jest obchodzony jako Dzień Męczenników Odishy.

fot. PAP/EPA/Jagadeesh Nv

– Chcemy przekazać naszym braciom w Indiach, że o nich pamiętamy i że jesteśmy jednym Kościołem. W tym dniu w Warszawie, Krakowie, Gdyni i Piotrkowie Trybunalskim będziemy się modlić za chrześcijan w Indiach. Do naszej modlitwy włączą się także chrześcijanie na Litwie, którzy pomodlą się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie – zaprasza polska Fundacja Christiani.

W 2016 r. abp John Barwa z archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar powołał zespół do prowadzenia procesu kanonizacyjnego „Męczenników Odishy”, celem ogłoszenia ich przez Kościół świętymi. Dziewięć lat temu, w 2008 r., w ostatnich dniach sierpnia w Indiach w, rejonie Kandhamal, w stanie Odisha podczas wybuchu antychrześcijańskiej przemocy zginęło ponad 100 chrześcijan. Umierali w mękach, lecz do końca odważnie dawali świadectwo wiary w Chrystusa. Nie oszacowano liczby osób, które zostały ranne i doświadczyły psychicznej traumy. Istnieją raporty o licznych gwałtach na kobietach. Wiele kościołów zostało zniszczonych, wiele szkół oraz biur organizacji charytatywnych zdewastowano, ok. 50 tys. osób przebywało w obozach dla wysiedleńców, bo spalono im domy.

Fundacja Christiani pozostaje w stałym kontakcie z chrześcijanami w Kandhmal, niesie im wsparcie duchowe i materialne. Chrześcijanie w Indiach zawsze bardzo proszą o pamięć w modlitwie.

Chrześcijanie w Indiach są wciąż zabijani za wiarę w Chrystusa – 15 lipca w stanie Pendżab zamordowano pastora, zwierzchnika lokalnej wspólnoty protestanckiej. Więcej na www.christiani.org.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma,
temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter