27 września
niedziela
Wincentego, Mirabeli, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Męczennikom z Indii

Ocena: 0
201

Dzień 30 sierpnia przez Kościół w Indiach jest obchodzony jako Dzień Męczenników Odishy.

fot. PAP/EPA/Jagadeesh Nv

– Chcemy przekazać naszym braciom w Indiach, że o nich pamiętamy i że jesteśmy jednym Kościołem. W tym dniu w Warszawie, Krakowie, Gdyni i Piotrkowie Trybunalskim będziemy się modlić za chrześcijan w Indiach. Do naszej modlitwy włączą się także chrześcijanie na Litwie, którzy pomodlą się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie – zaprasza polska Fundacja Christiani.

W 2016 r. abp John Barwa z archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar powołał zespół do prowadzenia procesu kanonizacyjnego „Męczenników Odishy”, celem ogłoszenia ich przez Kościół świętymi. Dziewięć lat temu, w 2008 r., w ostatnich dniach sierpnia w Indiach w, rejonie Kandhamal, w stanie Odisha podczas wybuchu antychrześcijańskiej przemocy zginęło ponad 100 chrześcijan. Umierali w mękach, lecz do końca odważnie dawali świadectwo wiary w Chrystusa. Nie oszacowano liczby osób, które zostały ranne i doświadczyły psychicznej traumy. Istnieją raporty o licznych gwałtach na kobietach. Wiele kościołów zostało zniszczonych, wiele szkół oraz biur organizacji charytatywnych zdewastowano, ok. 50 tys. osób przebywało w obozach dla wysiedleńców, bo spalono im domy.

Fundacja Christiani pozostaje w stałym kontakcie z chrześcijanami w Kandhmal, niesie im wsparcie duchowe i materialne. Chrześcijanie w Indiach zawsze bardzo proszą o pamięć w modlitwie.

Chrześcijanie w Indiach są wciąż zabijani za wiarę w Chrystusa – 15 lipca w stanie Pendżab zamordowano pastora, zwierzchnika lokalnej wspólnoty protestanckiej. Więcej na www.christiani.org.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Wacława, męczennika
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 1, 6-22; Ps 17, 1-3. 6-7; Łk 9, 46-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter