2 maja
czwartek
Zygmunta, Atanazego, Anatola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lwów: żałobne obchody bez modlitwy pojednania

Ocena: 0
708

Obchodom na Cmentarzu Łyczakowskim w uroczystość Wszystkich Świętych, na Cmentarzu Janowskim w Dniu Zmarłych Wiernych oraz w katedrze lwowskiej przewodniczył abp lwowski Mieczysław Mokrzycki.

2016-11-03 20:03
kcz (KAI) / Lwów, mz
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Jednak zabrakło w tym roku tradycyjnej modlitwy pojednania przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Orląt i na memoriale Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, ponieważ nie przyszedł tam nikt z biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, jak również z władz ukraińskich, z wyjątkiem kilku kapłanów obrządku wschodniego i garstki działaczy społecznych.

– Świętość trzeba zacząć budować już teraz, aby mieć szansę na życie w innym, lepszym świecie – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki 1 listopada podczas Mszy św. na Cmentarzu Orląt. – Tego uczą nas również ci, nad których grobami dzisiaj się zatrzymamy.

Metropolita lwowski wspomniał też kapłanów, towarzyszących katolikom tej ziemi w drodze ku świętości przez czas komunizmu. – Wspominamy odważnych ludzi, którzy gdy pojawiła się iskierka wolności, wraz z nimi upomnieli się o zrujnowane kościoły, wzięli do ręki łopaty i oczyszczali sprofanowane świątynie, aby na nowo sprawowana była w nich Msza św. Czynili to nie tylko dla siebie, ale i dla nas. Dlatego za św. Augustynem powtarzamy: "Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości" – zaznaczył abp Mokrzycki.

Na zakończenie wezwał: – Zróbmy wszystko, aby po naszej śmierci Uroczystość Wszystkich Świętych była naszą uroczystością. Aby i o nas mówiły pokolenia: prawdziwie ich życie było prawe, sprawiedliwe, uczciwe, dobre i pobożne. Miejmy odwagę walczyć o świętość. Miejmy odwagę żyć wiarą, nadzieją i miłością, pamiętając, że "czas ucieka, a wieczność czeka"!

Procesja modlitewna tradycyjnie przeszła przez Cmentarz Łyczakowski. Po zakończeniu procesji abp Mokrzycki na prośbę polskich i ukraińskich pszczelarzy dokonał poświęcenia nowego pomnika na mogile prof. Teofila Ciesielskiego (1846-1916), wybitnego polskiego botanika, pszczelarza i redaktora "Bartnika Postępowego". Oryginalny nagrobek został wykonany przez lwowskiego rzeźbiarza Wasyla Hurmaka.

2 listopada Polacy z Lwowa tradycyjnie zgromadzili się przy nagrobku św. Józefa Bilczewskiego, gdzie Mszy św. przewodniczył abp Mokrzycki, a homilię wygłosił jego biskup pomocniczy Leon Mały. Podczas procesji rzymscy katolicy pomodlili się m.in. przy kwaterze żołnierzy ukraińskich – Strzelców Siczowych oraz polskich żołnierzy i lotników. Metropolita lwowski złożył podziękowanie wiernym i rodakom z Polski za przeprowadzoną akcję „Światełka pamięci”. Na Cmentarzu Łyczakowskim i na Cmentarzu Janowskim zostało zapalono prawie 60. tys. zniczy – poinformował KAI konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur.

Wieczorem 2 listopada w lwowskiej bazylice metropolitalnej abp Mokrzycki przewodniczył Mszy św. za zmarłych biskupów, księży, zakonników i zakonnice. Po zakończeniu liturgii odmówiono też wspólną modlitwę w krypcie katedry lwowskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 maja

Środa, V Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika
Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter