Jezuita przez trzydzieści lat pracował na Bliskim Wschodzie – w Egipcie, Libanie i Syrii. Niedawno wrócił do Polski i zamieszkał w Łodzi. Utrzymuje jednak kontakt ze społecznością katolicką, której był duszpasterzem. – Rozmawiamy przez telefoniczną aplikację poprzez Internet. Oczywiście po arabsku – mówi.
Każdy odcinek rekolekcji zawiera zarówno opartą na Piśmie Świętym refleksję, jak i zachętę do konkretnego działania. – Taka forma rekolekcji jest dla nich bardzo przydatna. Będą ich mogli słuchać zarówno każdego dnia, w którym będą się ukazywać kolejne odcinki, jak też w dowolnym czasie. W Syrii jest to bardzo istotne, bo nie zawsze jest tam prąd i nie zawsze jest dostęp do Internetu – wyjaśnia o. Kwiatkowski. Pomysł nagrania rekolekcji zrodził się w okresie Bożego Narodzenia. Wtedy jezuita, namówiony przez twórców kanału internetowego Maskacjusz TV na nagranie życzeń świątecznych po arabsku, pozytywnie zdziwił się szerokim odzewem na tę inicjatywę. Nie musiał być zbyt intensywnie namawiany, żeby pójść za ciosem. – Obawiałem się trochę, że wyszedłem już z wprawy jeśli chodzi o mój arabski, ale nie było tak źle – mówił po nagraniu rekolekcji.
Cykl jest dostępny na kanale Maskacjusz TV na portalu YouTube. Inicjatywę wspierają Radio Plus Łódź, salezjański portal Bosko.pl i stowarzyszenie Dom Wschodni.