17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kurs dla księży wyjeżdzających do pracy wsród Polonii

Ocena: 0
371

W poniedziałek, 28 czerwca, odbył się w formie telekonferencji kurs propedeutyczny dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. W spotkaniu, pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, wzięli udział księża wyjeżdżający do pracy w Wielkiej Brytanii, Francji, Islandii i Niemczech.

Fot. BP KEP, episkopat.pl

W Kursie wzięli udział także zaproszeni goście: ks. prof. Leczek Adamowicz /KUL/, ks. Krzysztof Olejnik, Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego, Rektorzy Polskich Misji Katolickich w Anglii i Walii oraz Francji , p. Tomasz Kania, jeden z założycieli Katolickiego Radia Londyn.

W czasie skróconej formy kursu, podyktowanej obecną sytuacją epidemiologiczną, zostały podjęte min. tematy dotyczące specyfiki duszpasterstwa polskojęzycznego, oczekiwania świeckich wobec duszpasterzy Polonii, a także zostały przedstawione aspekty prawne duszpasterstwa emigrantów i ogólne zasady funkcjonujące w tego rodzaju duszpasterstwie.

Spotkanie było także okazją do wzajemnego zapoznania się, do wymiany doświadczeń, a także do stawiania różnych pytań i dyskusji na temat posługi w  duszpasterstwie polskojęzycznym.

Polski ksiądz wyjeżdżający za granicę dzieli w pewnym sensie los polskich emigrantów. Jego posługa duszpasterska przebiega w dwóch równoległych kierunkach, które się uzupełniają. Pierwszy kierunek to ścisła praca duszpasterska związana z charakterem religijnym, a drugi kierunek to praca polegająca na podtrzymaniu i pogłębianiu tożsamości narodowej. Kościół pozostaje oazą i ostoją nie tylko ducha religijnego, ale również ducha patriotycznego.

Obecnie 2 tys. duszpasterzy pracujących wśród Polaków poza granicami kraju.

Prelekcje wygłoszone w czasie Kursu:

Bp Wiesław Lechowicz: „Duszpasterska troska Kościoła w Polsce o polskich emigrantów

Ks. prof. Leszek Adamowicz: „Aspekty prawne duszpasterstwa emigrantów”

ks. Krzysztof Olejnik, Przełożonego Generalnego TChr: „Specyfika duszpasterstwa polskojęzycznego”

Świadectwo p. Tomasza Kani: „Oczekiwania polskich emigrantów wobec ich duszpasterzy”

Dyskusja z udziałem rektorów Polskich Misji Katolickich

Kurs propedeutyczny organizowany jest dla księży zarówno diecezjalnych jak i zakonnych, którzy podejmują pracę duszpasterską poza granicami naszego kraju z uwzględnieniem duszpasterstwa polskojęzycznego. Zgodnie z „Wytycznymi Duszpasterstwa Emigracji Polskiej” Konferencji Episkopatu Polski obecność na kursie propedeutycznym jest obowiązkowa dla księży, którzy po raz pierwszy udają się do pracy wśród Polonii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter