30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kto zostanie nowym metropolitą Mediolanu?

Ocena: 0
731

Już dni, jeśli nie wręcz godziny dzielą nas od ogłoszenia przez papieża Franciszka, kto będzie nowym arcybiskupem Mediolanu – twierdzą włoscy watykaniści.

fot. Pixabay.com

Kard. Angelo Scola, który gościł Franciszka w tej największej w Europie diecezji, liczącej 1107 parafii, w listopadzie ubiegłego roku skończył 75 lat i wszedł w wiek emerytalny. Wyznaczenie jego następcy okazuje się trudniejsze niż myślano, do tego stopnia, iż zaczęto mówić, że nazwisko nowego arcybiskupa poznamy dopiero na jesieni.

W tej chwili uważa się, że papież dokonał już wyboru. Komentatorzy przyznają, że nie musi się on pokrywać z listą kandydatów, krążącą w środkach przekazu od kilku miesięcy. I przypominają, że kandydaturę kard. Scoli, który wcześniej był patriarchą Wenecji, wysunął zupełnie jawnie ks. Julian Carron, stojący na czele ruchu "Comunione e Liberazione" (Komunia i Wyzwolenie), z którym sympatyzował kardynał. Benedykt XVI poszedł za radą hiszpańskiego kapłana i następcą kardynała Dionigiego Tettamanziego został Angelo Scola, w przeszłości m.in. rektor Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.

Obserwatorzy przyznają dziś, że w najmniejszym stopniu nie faworyzował on ludzi ani metod rządzenia typowych dla "Comunione e Liberazione". W czasie marcowej wizyty Franciszka w Mediolanie przypomniano, że włoski kardynał uchodził za najpewniejszego kandydata na następcę Benedykta XVI (episkopat Włoch pospieszył się i ogłosił list gratulacyjny po jego wyborze, do którego nie doszło), podczas gdy kard. Jorge Mario Bergoglio uchodził za outsidera.

Wśród kandydatów na stolicę św. Ambrożego wymienia się w tej chwili wikariusza generalnego diecezji mediolańskiej, 65-letniego biskupa Mario Delpini, oraz ordynariuszy północnych diecezji Włoch Bergamo, bp Francesco Beschi i Novary bp Franco Giulio Brambillę, a także biskupa Carpi Francesco Cavinę. Kto nie wyklucza niespodzianki, cytuje precedens kard. Carlo Marii Martiniego, którego Jan Paweł II mianował w 1979 roku, gdy był rektorem Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

Wymieniani są także aktualny administrator apostolski Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa, stojący wcześniej na czele franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, wybitnego teologa Bruno Forte, obecnie arcybiskupa diecezji Chieti-Vasto nad Adriatykiem, a nawet watykańskiego sekretarza stanu, kardynała Pietro Parolina.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter