29 września
wtorek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Pakuła generałem marianów na drugą kadencję

Ocena: 0
982

Ks. Andrzej Pakuła MIC został dziś wybrany przełożonym Generalnym Zgromadzenia Księży Marianów na drugą kadencję. Wyboru 52-letniego kapłana dokonała obradująca w Rzymie kapituła generalna.

fot. Facebook / profil zgromadzenia marianów

Ks. Pakuła jest 39. następcą św. o. Stanisława Papczyńskiego – kanonizowanego w ubiegłym roku założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Ks. Andrzej Pakuła MIC (ur. 1964 r.) wstąpił do zgromadzenia w 1984 roku, siedem lat później przyjął święcenia kapłańskie. W macierzystej prowincji pełnił m.in. funkcje przełożonego domu seminaryjnego, wykładowcy teologii duchowości, w latach 1999-2005 sprawował urząd przełożonego Prowincji Opatrzności Bożej w Warszawie. W roku 2009 uzyskał stopień doktora teologii na podstawie rozprawy „Duchowość zakonna według Stanisława Papczyńskiego i wczesnej tradycji marianów”.

W lutym 2011 roku został wybrany przełożonym generalnym zgromadzenia, przejmując tę funkcje po ks. Janie Mikołaju Rokoszu. Dziś ks. Pakuła został wybrany generałem na kolejną sześcioletnią kadencję.

Zgromadzenie Księży Marianów założył pod koniec XVII w. bł. Stanisław Papczyński. Celem zgromadzenia było szerzenie czci do Najświętszej Maryi Panny, pomoc proboszczom w ewangelizacji, zwłaszcza ludzi niewykształconych, modlitwa za zmarłych.

Istnienie zgromadzenie było zagrożone po Powstaniu Styczniowym, gdy władze carskie zlikwidowały klasztory, a zakonników zwiozły do jednego domu w Mariampolu. Właśnie tu miał kontakt z ostatnim marianinem, o. Wincenty Sekowskim, bł. Jerzy Matulewicz, który złożył śluby zakonne i odnowił zgromadzenie, zmieniając jego konstytucje.

Obecnie zgromadzenie liczy ok. 600 członków. Zakonnicy pracują w 18 krajach na 6 kontynentach.

Marianie są najstarszym istniejącym do dziś powstałym na ziemiach polskich, męskim zgromadzeniem zakonnym. Pracują w kilkunastu krajach świata, m.in. Brazylii, USA, na Filipinach, Kazachstanie, gdzie pełnią różne posługi: od pracy parafialnej i misyjnej po posługi w sanktuariach. Swoją posługę duszpasterską realizują zgodnie z zawołaniem „Za Chrystusa i Kościół”.

W Polsce, oprócz parafii, aktywność marianów to m.in. prowadzenie sanktuariów maryjnych (w Licheniu i Stoczku Warmińskim), działalność wydawnicza, naukowa, specjalistyczna, w tym prowadzenie hospicjów dla umierających i poradni dla osób uzależnionych, w tym Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Wtorek, XXVI Tydzień zwykły
+ Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14 lub Ap 12,7-12a; Ps 138,1-5; J 1,47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter