1 lipca
piątek
Haliny, Mariana, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Fabian Błaszkiewicz nie jest już jezuitą

Ocena: 4.9
32900
Ks. Fabian Błaszkiewicz został usunięty z Towarzystwa Jezusowego. Nadal jest kapłanem, ale bez prawa wykonywania jakichkolwiek czynności wynikających ze święceń – chyba że znajdzie biskupa, który przyjmie go do swej diecezji.
20131202 15:02, aktual. 20131203 8:23
im, gp / Warszawa (KAI), mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy
 
Poinformowała o tym Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego na stronie Deon.pl.

Jako powód usunięcia z zakonu ks. Błaszkiewicza Kuria podaje przedłużający się nieuprawniony pobyt poza domem zakonnym oraz brak jakichkolwiek reakcji na upomnienia i wezwania do powrotu.

40-letni o. Fabian Błaszkiewicz był jednym z najpopularniejszych polskich duszpasterzy, który ściągał na swoje konferencje tłumy słuchaczy. Zasłynął jako profesjonalny mówca motywacyjny, rekolekcjonista, kierownik duchowy, bloger, duszpasterz młodzieży, odnowy charyzmatycznej, biznesmenów i artystów. Na scenie muzycznej znany jako DJ Fabbs. Jest współtwórcą zespołu „Korzeń z Kraju Melchizedeka” oraz autorem kilku książek i audiobooków.

W nocy z poniedziałku na wtorek ks. Błaszkiewicz skomentował usunięcie go z zakonu na swoim profilu na Facebooku. Napisał o "wewnętrznym konflikcie, który doprowadził do obecnej sytuacji":

Ponieważ pojawiła się wczoraj oficjalna informacja o dymisji, jakiej udzieliło mi Towarzystwo Jezusowe oraz by zapobiec ewentualnym medialnym przekłamaniom, chcę potwierdzić, że rzeczywiście 19 listopada tego roku została mi dostarczona informacja o wydaleniu z zakonu, którą przyjąłem do wiadomości. Zapewniłem swojego byłego przełożonego, podobnie jak i wielu współbraci, z którymi wciąż utrzymuję przyjacielskie kontakty oraz rzesze osób, z którymi miałem i wciąż mam radość spotykać się osobiście czy też podczas publicznych wystąpień, że:

- wewnętrzny konflikt, który doprowadził do obecnej sytuacji zamierzam rozwiązać i uregulować w zgodzie z obecną dyscypliną i prawem Kościoła, w pełnym porozumieniu ze stosownymi władzami w Watykanie;
- nie zamierzam nigdy i pod żadnym pozorem roztrząsać tej sytuacji na forum publicznym czy w mediach, uważam bowiem za świętym Pawłem, że spory wspólnoty mogą i powinny być rozwiązywane wewnątrz niej, pośród tych, którzy wierzą (por. 1 Kor 6,4);
- moje osobiste doświadczenie wiary, choć pod pewnymi względami poddane próbie, oczyściło się w ciągu ostatniego roku i umocniło, chcę więc się nim nadal dzielić z innymi, choć zapewne przyjdzie mi czynić to w nowy sposób i w zupełnie nowych okolicznościach;
- chcę też uczynić wszystko, co tylko będzie możliwe, by służyć Kościołowi całą moją wiedzą i umiejętnościami w powrocie do "pierwotnej miłości", wolności i jedności, nawet jeśli miałoby to oznaczać w przyszłości podjęcie kolejnych trudów trwania przy prawdzie.

Dziękuję wszystkim, którzy w ostatnim roku wspierali mnie na tej trudnej drodze, nie osądzali pochopnie, ale pytali i słuchali, rozumieli też konieczność milczenia. Mam nadzieję, że wiele z tych udzielonych przeze mnie w ciszy odpowiedzi uda mi się przy stosownych okazjach głośno teraz powtórzyć.

O kontynuacji mojej pracy twórczej, doradczej, szkoleniowej itd., która może w pełni się rozwinąć będę tu odtąd znowu regularnie informować.


Wraz z jezuitami prosimy o modlitwę w intencji ks. Błaszkiewicza.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 lipca

Piątek, XIII Tydzień zwykły - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Ottona, biskupa
Słowami Boga żyjemy jak chlebem
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter