25 stycznia
wtorek
Pawła, Miłosza, Elwiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół we Francji: mała reszta z wielkim dziedzictwem

Ocena: 0
388

Co niedzielę uczęszcza do kościoła zaledwie 2 proc. Francuzów, jednakże za katolików uznaje się we Francji ponad połowa społeczeństwa, a trzy czwarte uważa, że jest to kraj o kulturze chrześcijańskiej. Nad Sekwaną trwa wizyta ad limina tamtejszych biskupów.

"Kościół we Francji powinien być małą resztą wierną Bogu, a zarazem spadkobiercą ogromnego dziedzictwa, które przejawia się w naszej kulturze" – mówi w kontekście rozpoczętej wczoraj ad limina przewodniczący francuskiego episkopatu abp Éric de Moulins-Beaufort.

Arcybiskup metropolita Reims rozmawiał na łamach dziennika La Croix o przyszłości Kościoła we Francji z historykiem Guillaumem Cuchetem. Obaj rozmówcy są zdania, że katolicyzm ma jeszcze we Francji pokaźny potencjał kulturowy. W związku z kryzysem powołań Kościołowi brakuje jednak środków, by kultywować wiarę w społeczeństwie. Stąd potrzeba większego zaangażowania świeckich.

Każdy z nas musi wziąć za to odpowiedzialność. W rzeczywistości chodzi tu o historię nas wszystkich, a nie tylko duchowieństwa

- stwierdził Cuchet.

Przewodniczący Episkopatu potwierdza, że Kościół stoi wobec wyzwania reorganizacji i odnowy roli kapłanów, aby dotrzeć z posługą do wszystkich, którzy chcą żyć z Chrystusem.

Nie możemy być obecni wszędzie, przez cały czas, ale musimy być wszędzie choćby niekiedy

– mówi abp de Moulins-Beaufort. Jest zarazem przekonany, że znaczącą rolę mogą odegrać w tym dobrze uformowani świeccy, którzy uobecniają Kościół w terenie.

Przewodniczący episkopatu wskazuje też na znaczenie obecności biskupów w debacie publicznej. W społeczeństwie, które chce wciąż poszerzać zakres swoich możliwości, przypada im niewdzięczna rola tych, którzy przypominają, że nie wszystko jest dobre. Jak biblijni prorocy nie zawsze znajdują posłuch. Ich głos jest jednak wsparciem dla katolików, którzy we współczesnym społeczeństwie, starają się żyć według nauczania Chrystusa.

Zapotrzebowanie na misję Kościoła wciąż jest wielkie. Choć coraz więcej Francuzów oddala się od religii, nie słabnie w nich potrzeba sensu, pocieszenia, a nawet rytualizacji. 40 proc. francuskich dzieci nadal uczestniczy w katolickiej katechizacji.

Ceniona jest też obecność Kościoła w chwilach cierpienia i śmierci, o czym świadczy fakt, że 70 proc. pogrzebów ma charakter kościelny. Abp de Moulins-Beaufort zauważa, że w takich chwilach bardzo ważna jest obecność kapłana, który musi się konfrontować z cierpieniem. "Jest to integralna część naszej posługi. Służymy Ukrzyżowanemu, który jest zmartwychwstaniem i życiem" – dodaje przewodniczący Episkopatu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Wtorek, III Tydzień zwykły
Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem, abyście szli i owoc przynosili.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 16,15-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter