24 kwietnia
wtorek
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Konsekracja kościoła w Łękawicy

Ocena: 0
513

Bp Roman Pindel konsekrował 1 października kościół w podżywieckiej Łękawicy – w rodzinnej parafii bł. o. Michała Tomaszka, jednego z dwóch pierwszych polskich misjonarzy męczenników wyniesionych na ołtarze.

20161002 14:10 
rk / Łękawica (KAI), sg

Podczas uroczystości wspominano tragiczny moment w historii wspólnoty – pożar, który w ciągu kilku godzin strawił doszczętnie drewnianą świątynię z początku XVI wieku. Biskup poświęcił kościół stojący obecnie na miejscu zniszczonej przez żywioł świątyni.

Tragiczne chwile sprzed 24 lat przywołał na początku liturgii proboszcz parafii. św. Michała Archanioła ks. Jerzy Smalcerz. – Stawialiśmy pytanie: co będzie dalej? Jak przyjdzie żyć bez Domu Boga pośród nas? Wielu też pytało, czy jesteśmy w stanie wznieść nowy kościół. Odpowiedzią na te pytania i troski jest dzisiejsza uroczystość konsekracji kościoła wzniesionego na miejscu spalonej świątyni – podkreślił proboszcz, dziękując Bożej Opatrzności, zaangażowanym parafianom i życzliwym ludziom wspierającym dzieło budowy.

W homilii bp Pindel zauważył, że niedawno w świątyni tej razem z wiernymi dziękował za dar beatyfikacji o. Michała – członka tej samej wspólnoty parafialnej, podczas gdy dziś wszystkich gromadzi patron parafii – św. Michał Archanioł. Biskup przypomniał los drewnianej świątyni łękawickiej, która zanim spłonęła 26 października 1992 roku, służyła przez 500 lat mieszkańcom wsi i okolic. Ordynariusz podkreślił, że zaledwie 3 dni po tych dramatycznych wydarzeniach, przybył tu jego poprzednik bp Tadeusz Rakoczy, aby odprawić na pogorzelisku Mszę św. i zachęcić do budowania nowego kościoła, Już w maju 1993 roku hierarcha poświęcił plac pod nowy kościół.

– Wasz odzew i zapał był wspaniałomyślny. Nie wiem, czy bp Tadeusz przemawiał tak wspaniale jak prorok Aggeusz, wzywający do odbudowy świątyni jerozolimskiej, ale na pewno czyny, które poszły za słowem jego zachęty, za gorliwością proboszcza, za pierwszymi, którzy organizowali prace, pokazuje, że od początku wam leżało na sercu, by odbudować świątynię – zaznaczył biskup.

Biskup zauważył, że wzniosłych słów proroka Aggeusza użył w 1978 roku, zwracając się do nowo wybranego papieża Jana Pawła II, kaznodzieja Domu Papieskiego Raniero Cantalamessa OFMCap. Ten włoski kapucyn zachęcał wówczas papieża - Polaka do dzieła odnowy Kościoła.

Biskup odwołując się do starotestamentowej historii odbudowy świątyni w Jerozolimie, zachęcił parafian w Łękawicy do dziękczynienia za trud podczas prac odbudowy kościoła. Zaprosił do wsłuchania się uważnego w słowa Księgi Nehemiasza, opisujące moment poświęcenia świątyni.

– Przyjmijmy te słowa jako wielką zachętę do zasłużonej radości z tego, że świątynia stoi, jest wyposażona, przyozdobiona, że można ją z dumą oddać tylko na służbę Bogu – dodał, wskazując na łękawicki kościół wzniesiony na wzgórzu. Biskup wyraził nadzieję, że kolejne pokolenia parafii św. Michała Archanioła, podobnie jak ich przodkowie, będą wędrowały do tej świątyni z radością. – Módlmy się, by ta świątynia była zawsze przeznaczona dla kultu Bożego, dla spotkania ludzi z Bogiem, by była zawsze pełna – powiedział biskup.

Podczas uroczystej liturgii z udziałem kapłanów z Żywiecczyzny biskup poświęcił i okadził ściany kościoła i ołtarz. W obrzędzie, wyrażającym wspólnotę Chrystusa z żyjącym Kościołem, ordynariusz namaścił olejem krzyżma świętego ołtarz i wyznaczone miejsca świątyni. Obrzęd konsekracji zwieńczyło uroczyste zapalenie światła symbolizującego Chrystusa.

Pierwsza wzmianka o kościele w Łękawicy pochodzi z 1348 r. Łękawicka świątynia należała do najpiękniejszych zabytków budownictwa sakralnego w Polsce. Spłonęła w nocy 26 października 1992 roku. Była kościołem parafialnym dla około 4 tys. mieszkańców Łękawicy, Łysiny, Kocierza i Okrajnika. Jedyną pozostałością po spalonym kościele jest grota z figurą Matki Boskiej Różańcowej, stojąca nieopodal miejsca, w którym stała ta perła drewnianej architektury sakralnej.

Parafianie przystępując do odbudowy świątyni, powołali społeczny komitet, liczący 38 osób z wszystkich sołectw gminy. Wykonawcami projektu nowego kościoła zostali: Tadeusz Wąsik – architekt i Maciej Biegun – konstruktor. Nad realizacją budowy czuwał Michał Czerwieniec.

Świątynię parafialną poświęcił bp Rakoczy w 1997 roku. W sierpniu 2000 roku zamontowano ołtarz główny. W czerwcu i lipcu tego roku pomalowano kościół z polichromią.

Z parafii w Łękawicy pochodzi o. Michał Tomaszek, franciszkanin zamordowany na misjach w Peru przez terrorystów komunistycznych "Świetlistego Szlaku" wraz z drugim zakonnikiem Zbigniewem Strzałkowskim. Razem zostali wyniesieni na ołtarze 5 grudnia 2015 roku.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły