23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Piacenza podkreśla znaczenie i aktualność sakramentu pojednania

Ocena: 5
595

„W ukryciu wykonywania tej cennej posługi, ignorowanej, a wręcz atakowanej przez świat tak bardzo zsekularyzowany, że nie rozumie już jej natury i niezbywalnych wymogów, spowiednik dobrze wie, że uczestniczy w jedynej autentycznej rewolucji: rewolucji miłosierdzia i dobra, prawdy i sprawiedliwości, w «rewolucji miłości» zainicjowanej przez Jezusa Chrystusa, który objawił nam, że sam Bóg jest Miłością” – napisał do wszystkich spowiedników świata kardynał Mauro Piacenza. Hierarcha zwraca uwagę, że podczas pandemii, pośród „dezorientujących krzyków” świata, spowiedź sakramentalna powinna jeszcze bardziej podkreślać wymiar uzdrowienia.

Fot. cathopic.com

Penitencjarz większy stojący na czele najwyższego trybunału kościelnego rozpatrującego sprawy sumienia skierował przed uroczystością Bożego Narodzenia list do wszystkich kapłanów.

Kard. Piacenza zaznacza, że „poza jasną perspektywą chrystocentryczną każda obietnica zbawcza jest utopią, funkcjonalnym odwróceniem uwagi od władzy i kłamstwem, które pochodzi od Księcia Kłamstwa. Tylko osobiste nawrócenie do Chrystusa buduje Kościół i świat!". Duchowny podkreśla, że ataki na tajemnicę spowiedzi, które nasiliły się w ostatnich latach, są w rzeczywistości atakiem na samą wiarę.

Włoski purpurat wzywa kapłanów, aby patrzyli i utożsamiali się z adwentowym przewodnikiem, św. Janem Chrzcicielem, przypominającym światu, że Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem, który gładzi grzechy.

Spowiednik, wykonując pokornie i wiernie swoją posługę, wskazuje światu, że Pan jest obecny: jest obecny jako uścisk miłosierny, jako miłość i sprawiedliwość, jako prawda i łaska, jako pocieszenie i czułość. We współczesnej dezorientacji, która rodzi niekiedy dramatyczną samotność egzystencjalną pilnie i koniecznie trzeba wskazać, w sposób niezwykle wyrazisty na obecność Pana w świecie, obok ludzi, jako jedynego Zbawiciela. Posługa pojednania jest bowiem powołana do głoszenia tego jedynego Zbawiciela w okolicznościach, w których mnożą się «krzyki dezorientacji», i w których, paradoksalnie, ale prawdziwie, wzrasta wśród ludzi pragnienie prawdy i sprawiedliwości, pragnienie prawdziwej wolności i wyzwolenia.

– pisze do spowiedników kardynał Mauro Piacenza.

Hierarcha zaleca kapłanom, aby w obecnym czasie gorliwie oddawali się uważnemu oraz ojcowskiemu słuchaniu braci i sióstr świadomi, że w tym przedłużającym się, szczególnym okresie należy sprawować posługę pocieszenia, której ludzie bardzo potrzebują. Penitencjarz Większy zwraca uwagę, że bycie dyspozycyjnym i obecnym już samo w sobie stanowi ogromną zachętę dla tych, którzy chcieliby przystąpić do sakramentu pojednania.

Jesteśmy poruszani i nawracamy się jedynie dzięki obecności, nigdy poprzez nieobecność.

– podkreśla kard. Piacenza. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter