19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz: nauczanie św. Jana Pawła II było dla świata jasnym i klarownym punktem odniesienia

Ocena: 0
422

„Przepowiadanie Słowa Bożego św. Jana Pawła II było takie klarowne, jasne, żywe i skuteczne jak Słowo Boga. Było dla świata jasnym i klarownym punktem odniesienia. Trzeba, żeby to pozostało w nas i dla nas po pontyfikacie Jana Pawła II" – mówił w niedzielę kard. Kazimierz Nycz. Podczas Mszy św. sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej metropolita warszawski zachęcił do wsparcia funduszu stypendialnego Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. Eucharystię koncelebrował prezes zarządu fundacji ks. Dariusz Kowalczyk. Pod hasłem “Nie lękajcie się!”  obchodzony był 21. Dzień Papieski.

PAP/Radek Pietruszka

Nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego „Nie lękajcie się", metropolita warszawski podkreślił w homilii, że św. Jan Paweł II nie głosił lęków, ale dawał na nie odpowiedź.

Głosił przede wszystkim nadzieję, która jest w Jezusie Chrystusie.

- podkreślił hierarcha, przytaczając słowa papieża z jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny ze stołecznego Placu Zwycięstwa: „On wam niczego nie zabierze. On wszystko wie. Bez Niego trudno do końca zrozumieć człowieka".

Kard. Nycz podkreślił, że nie wolno Polakom zlekceważyć bogactwa pontyfikatu Jana Pawła II. Wskazał, że naszym obowiązkiem jest przekazać jego wartość następnym pokoleniom.

Chcemy przekazać następnym pokoleniom, że był pontyfikat, który otworzył Kościół na świat i świat na Kościół. Pamiętamy, że dzieła, których dokonał dla świata, dla Kościoła, dla Europy, dla Europy Środkowo-Wschodniej, dla Polski są dziełami nie do zapomnienia

– powiedział duchowny.

Metropolita warszawski zachęcił do spojrzenia w duchu wiary na pontyfikat papieża Franciszka i dostrzeżenie w nim kontynuacji tego, co zostawił Kościołowi Jan Paweł II. Przypomniał, że w Kościele działa Duch Święty i to On go prowadzi.

Misją Kościoła założonego przez Chrystusa jest zbawienie człowieka i zbawienie świata. Temu zbawieniu chcemy, jako ludzie Kościoła - wszyscy - duchowni i świeccy, każdy w swoim powołaniu i życiu służyć.

- wskazał kard. Nycz.

Kardynał podkreślił, że nauczanie św. Jana Pawła II, jego przepowiadanie Słowa Bożego było takie klarowne, jasne, żywe i skuteczne jak Słowo Boga.

Było dla świata jasnym i klarownym punktem odniesienia. Trzeba, żeby to pozostało w nas i dla nas po pontyfikacie Jana Pawła II.

- zaznaczył.

Metropolita warszawski zachęcił do wsparcia konkretnego dzieła, które realizuje ducha posługi św. Jana Pawła II, a którym jest program stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Przypomniał, że dzięki temu może kształcić się kilka tysięcy młodych ludzi, zaś kilka tysięcy ukończyło już szkoły i uczelnie. Kard. Nycz prosił o udział w kweście na ten cel, prowadzonej dziś przez wolontariuszy Fundacji, dodając:

Trzeba, aby ten żywy pomnik trwał i był wspomagany.

Pod hasłem „Nie lękajcie się!”, w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie w niedzielę obchodzony był 21. Dzień Papieski. We wszystkich kościołach została zorganizowana zbiórka do puszek, była też kwesta publiczna na ulicach miast przeprowadzona przez wolontariuszy, przeznaczonego na kształcenie zdolnej młodzieży z małych miejscowości. W zbiórce funduszy można uczestniczyć także wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

W Dniu Papieskim stypendyści odwiedzili kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbyły się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne.

Ubiegłoroczna zbiórka podczas Dnia Papieskiego oraz późniejsze wpłaty pozwoliły objąć opieką 1800 stypendystów, uczniów i studentów. Fundacja wsparła młodych ludzi nie tylko finansowo, ale zadbała także o ich formację organizując co roku kilkadziesiąt spotkań dla stypendystów w całej Polsce: zarówno dla dzieci ze szkół podstawowych i średnich, jak i dla maturzystów oraz studentów.

Podczas ubiegłorocznej kampanii udało się zebrać ok. 6 mln zł.

Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego są słowa „Nie lękajcie się!”. Ta słynna zachęta Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat. Papież powiedział wtedy: „Bracia i Siostry, nie lękajcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę, pomóżcie Papieżowi i wszystkim tym, którzy pragną służyć Chrystusowi, służyć człowiekowi i całej ludzkości. Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju!”.

Przeczytaj także:

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter