4 marca
poniedziałek
Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Krajewski odwiedził Lwów i Berdyczów

Ocena: 0
1133

W dniach 18 i 19 lipca papieski jałmużnik, kard. Konrad Krajewski złożył wizytę na Ukrainie. Podczas pierwszego dnia pobytu hierarcha poświęcił kamień węgielny oraz działkę pod budowę domu dla bezdomnych kobiet oraz samotnych matek z dziećmi, który będą prowadziły siostry albertynki. Kardynał konsekrował też nowy kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II we Lwowie-Sokolnikach.

Fot. VATICAN MEDIA, vaticannews.va/pl

Konsekrowany we Lwowie kościół św. Jana Pawła II jest jedną z nowych parafii powstających na obrzeżach miasta, które obecnie dynamicznie się rozwijają. Jest też znakiem odradzającego się po komunistycznych prześladowaniach Kościoła katolickiego. Kard. Krajewski podkreślił, że jest to „jakby taki dojrzały owoc tamtej, sprzed blisko dwudziestu lat, papieskiej wizyty. Kościół ten nie powstał natychmiast, w rok, czy dwa lat po niej.  A to pokolenie, które będzie go widziało i o nim usłyszy, jego wówczas jeszcze nie było. To jest jak siewca, który sieje. Trzeba dużo cierpliwości, aby ziarno wzeszło. Ono dziś wschodzi tutaj we Lwowie”.

W niedzielę papieski jałmużnik przewodniczył uroczystościom odpustowym w narodowym sanktuarium maryjnym w Berdyczowie. Na Ukrainie jest to miejsce licznych pielgrzymek pieszych, które zmierzają tutaj na odpust Matki Boskiej Szkaplerznej. W tym roku zostały one - w wyniku obostrzeń związanych z pandemią - znacznie ograniczone. Nie mniej jednak, małe grupy pątników, przynajmniej w sposób symboliczny i gwarantujący ciągłość pielgrzymowania, dotarły do Berdyczowa.

Przed południem kard. Krajewski wraz z wicepremierem RP Jackiem Sasinem uczcił pamięć Bohaterów Niebiańskiej Sotni we Lwowie składając kwiaty pod pomnikiem ku czci poległych w czasie eskalacji konfliktu na kijowskim Majdanie, w lutym 2014 r.

Papieski jałmużnik poświęcił także fundamenty przytuliska dla bezdomnych kobiet i matek samotnie wychowujących dzieci, jakie we Lwowie budują siostry albertynki.

Będzie to dom dla bezdomnych kobiet i dla matek z dziećmi. Ten dom chcemy uczynić, tak jak sama nazwa „przytulisko” mówi, miejscem przytulnym dla każdego. Nie zważając na wyznanie, chcemy dać tym kobietom ciepło i bezpieczeństwo, aby tutaj odzyskały swoją godność.

- powiedziała s. Hieronima Kondracka, przełożona lwowskich albertynek.

Fot. VATICAN MEDIA, vaticannews.va/pl

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
Święto Św. Kazimierza, królewicza
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter