18 grudnia
wtorek
Gracjana, Bogusława, Laurencji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kapłani dla Niepodległej

Ocena: 0
603

Nie tylko dochodzenie do niepodległości, ale też kształt wolnej Polski były w dużej mierze zasługą kapłanów.

fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

– Zorganizowane 25 listopada w Sejmie sympozjum „Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność Polski w XX w.” wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreślił obecny na sympozjum bp Piotr Turzyński z diecezji radomskiej. Przypomniał tak zasłużone postaci, jak ks. Stanisław Brzóska, ks. Ignacy Skorupka czy kard. Aleksander Kakowski.

Na sesji historycy mówili o roli Kościoła w utrzymywaniu narodowości polskiej na przełomie XIX i XX w. (dr hab. Martyna Deszczyńska), o Kościele w procesie budowania II Rzeczypospolitej (prof. Mieczysław Ryba), o duchowieństwie katolickim na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką i sowiecką (prof. Jan Żaryn) oraz o Kościele w Polsce Ludowej (dr Robert Derewenda).

 

Praca u podstaw

– W kraju podzielonym zaborami duchowni docierali do masowego odbiorcy poprzez ambonę – mówiła dr hab. Martyna Deszczyńska. Przybliżając różne formy oporu wobec władzy carskiej, zauważyła, że księża nie odczytywali z ambon carskich ukazów, spotykali się potajemnie z biskupami, utrzymywali kontakty z Rzymem. Niekiedy uciekali się do pozornego posłuszeństwa władzy, co przypłacali krytyką ze strony wiernych. Dopiero w konfesjonale wierni dowiadywali się o motywach wyborów. Kapłani włączali się w działalność społeczną na rzecz polskości, jak choćby ks. Augustyn Szamarzewski, który w Wielkopolsce organizował spółdzielczość kredytowo-oszczędnościową i założył Związek Spółek Zarobkowych i Gospodarczych.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (687), 9 grudnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -