27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: 50 lat posługi sióstr Uczennic Boskiego Mistrza

Ocena: 0
1308

„Posługa sióstr tutaj jest bardzo ważna, dlatego dziś dziękujemy za tę łaskę, którą Pan Bóg wyświadczył Jasnej Górze" - powiedział przeor Sanktuarium. W Kaplicy Matki Bożej o. Samuel Pacholski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej w 50. rocznicę rozpoczęcia jasnogórskiej posługi Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. Do współpracy, głównie w zakrystii zaprosił siostry 1 lutego 1972 r. ówczesny generał Zakonu Paulinów, o. Jerzy Tomziński.

Fot. twitter.com/@JasnaGoraNews (BP Jasnej Góry)

Siostry Uczennice Boskiego Mistrza są świadkami wielu cudów i łask za przyczyną Matki Bożej, troszczą się o godne zewnętrzne przygotowanie kapłanów do Eucharystii, o czystość i piękno szat oraz ołtarzy.

S. Maria Agnieszka, która posługuje tu, z przerwami, od pierwszych dni pracy Uczennic Boskiego Mistrza zauważa, że widok sióstr zakonnych w jasnogórskiej zakrystii był sporym zaskoczeniem. 

Niektórzy ojcowie byli zadziwieni obecnością niewiast w zakrystii. Przed nami byli tu, przez 40 lat, tylko panowie. To było wielkie przedsięwzięcie Ojca Generała, który okazał nam duże zaufanie.

- wspomina zakonnica.

S. Agnieszka z mocą podkreśla, że w tym miejscu wciąż jest świadkiem wielu łask Bożych. Wspomina jedno szczególne wydarzenie, kiedy do Najświętszej Maryi Panny przyjechał ze swoją babcią mały chłopiec, który wypadł z 8. piętra. Nic mu się nie stało. Kiedy zobaczył obraz Matki Bożej, zaczął wołać i powtarzać, że „to ta Pani mu pomogła, że to Ona go niosła”.

Służąc w zakrystii, zakonnica miała okazję do wielu spotkań z tysiącami pielgrzymów. Byli wśród nich także święci: kard. Karol Wojtyła, kard. Stefan Wyszyński, Matka Teresa z Kalkuty. „Przekonałam się, że święty to człowiek blisko Boga i ludzi" - podkreśla Uczennica Boskiego Mistrza.

Siostry swoją pracę w zakrystii rozpoczynają każdego dnia o 5.30. Kończą późnym wieczorem, ok. godz. 19.30. Codziennie „wyprawiają do ołtarza” wielu kapłanów. W uroczystości i święta bywa, że i kilkuset. Czasem przygotowania szat liturgicznych trwają wiele dni. Tak było np. podczas pielgrzymki papieża Franciszka, gdy przez tydzień prasowały 500 ornatów.

Ta praca to nasza modlitwa, to realizacja naszego zakonnego charyzmatu. To wszystko realizowane jest w jasnogórskiej zakrystii, posługa kapłanom, przygotowanie do Mszy św., dbamy o bieliznę kielichową, o wszystko co związane jest z Eucharystią, ale mamy też czas na adorację Jezusa i spotkanie z Matką.

- mówi s. Barbara. Wyjaśnia, że założyciel, bł. ks. Jakub Alberione dał siostrom duchowość eucharystyczną, kapłańską, liturgiczną. „Każdy dzień zaprasza nas tu do innej posługi. Tu zawsze trzeba mieć gotowość na spotkanie z drugim człowiekiem. To wielka łaska, że tu pracujemy, a za tym musi iść nasza postawa: czyny i słowa" - dodaje s. Gesualda.

Podczas jubileuszowej Mszy św. przeor Jasnej Góry zwrócił uwagę, że „to bardzo wymowny jubileusz posługi w zakrystii, ale i tej mniej widocznej - przygotowania ołtarzy, kwiatów, świec, tego co składa się na budowanie atmosfery sacrum, byśmy mogli dobrze przeżywać każdą posługę sakramentalną”.

To zadanie zaszczytne, ale też niełatwe, wymagające wielkiej cierpliwości, taktu, umiejętności dialogowania z biskupami, prezbiterami z różnych stron świata, i za tę posługę składam serdeczne podziękowania, za wszystkie siostry, które były i są „wizytówką” Jasnej Góry w najlepszym tego słowa znaczeniu.

- powiedział o. Pacholski.

Zaznaczył, że posługa sióstr bardzo dobrze wpisuje się w charyzmat ich zgromadzenia, w którym otaczają modlitwą wszystkich kapłanów.

Mając miłość i szacunek do Jezusa Chrystusa okazujecie je poprzez taką samą miłość i szacunek, do tych których Jezus wybrał do kapłaństwa służebnego i potraficie w tym wzbić się na wyżyny człowieczeństwa i świętości, bo kapłaństwo realizowane w życiu konkretnych mężczyzn napotyka na wiele przeszkód, słabości, bolączek, ale was to nie zniechęca. To znaczy, że macie w sobie znacznie więcej niż szacunek i życzliwość, czy też dobre wychowanie. Macie naprawdę miłość do kapłaństwa realizowanego w kruchości ludzkiej kondycji.

- podkreślił przeor Jasnej Góry i podziękował za to świadectwo wiary poprzez jasnogórską posługę.

Uczennice Boskiego Mistrza to zgromadzenie zakonne kontemplacyjno-czynne, założone przez ks. Jakuba Alberione w 1924 r., a zatwierdzone przez papieża Jana XXIII w 1960 r. W Polsce od 1935 r.

Ks. Alberione opisał siostry jako: „korzenie wielkiego drzewa Rodziny Świętego Pawła, które ożywiają i poruszają ją od wewnątrz”. Cała ich działalność wypływa z nieustannej modlitwy przed Jezusem Eucharystycznym w intencji Rodziny Świętego Pawła, Kościoła i świata ze szczególnym zwróceniem uwagi na środki masowego przekazu. Zajmują się również głoszeniem Piękna, które zbawia świat poprzez ukazywanie Zmartwychwstałego Pana wszystkim, z którymi się spotykają, poprzez wytwarzanie i rozpowszechnianie wszystkiego, co służy do kultu i służby Bożej.

Bł. ks. Alberione w swoim nauczaniu dotyczącym posługi wobec kapłanów wskazuje na Matkę Bożą, którą nazywa pierwszą Uczennicą, doskonały wzór dla każdej siostry. „Maryja dała światu pierwszego kapłana - Jezusa”. Każda Uczennica Boskiego Mistrza poprzez swoją modlitwę, ofiarę wyprasza nowe powołania kapłańskie, towarzyszy im od chwili narodzin, przez czas działalności apostolskiej, gdy jest w pełni sił, po śmierć, a nawet po przejściu do wieczności ma obowiązek modlitwy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter