23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak feniks z popiołów

Ocena: 0
558

To jedna z najstarszych parafii rzymskokatolickich na Mazowszu: jej początki sięgają XV w. W ciągu 26 lat posługi ks. proboszcza Jana Rucińskiego u św. Anny w Długiej Kościelnej nastąpiły duże zmiany.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

Dziś w tej cichej, zielonej miejscowości niedaleko Halinowa mieszkają liczni warszawiacy, są osiedla ludzi nauki i lekarzy. Smukły, biały kościół współgra wizualnie ze starymi drzewami – niektóre z nich to imponujące pomniki przyrody. Niski budynek zabytkowej plebanii z 1853 r. jest otoczony zadbanym ogródkiem w starym stylu. Teren od otwartej przestrzeni odgradza mur kamienny, postawiony w 1880 r. Całość ma w sobie ciepło i urok minionego czasu. Ktoś, kto przypadkowo zawita w te okolice po raz pierwszy, nie znając historii miejsca, nie wyczuje atmosfery dramatu, jaki dotknął świątynię blisko dwie dekady temu.

W nocy z 8 na 9 września 2000 r. zabytkowy drewniany kościół z początku XVII w. stanął w płomieniach. Słup ognia przecinający ciemność jako pierwsza dostrzegła przez okno mama ks. Rucińskiego. Płonęła nie tylko drewniana konstrukcja, ale i Najświętszy Sakrament. Z dawnych zabudowań ocalała kruchta i XVIII-wieczna dzwonnica. Oba te elementy, obecnie wkomponowane w przestrzeń wokół nowej świątyni, przypominają o pożarze sprzed 19 lat.

– To była rozpacz i trauma dla wszystkich: dla naszych parafian, ale również tych, którzy odwiedzali parafię – wspomina ks. Jan. – Ludzie płakali w głos. Nie mogli uwierzyć, że kościół który stał tyle lat, przeżył tyle kataklizmów, łącznie z zawieruchą bolszewicką, został zniszczony.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 31 (720), 4 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 19 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -