21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niewielka i niezwykła

Ocena: 5
535

To urocze, spokojne miejsce zachwyca swym niepowtarzalnym obliczem. Parafię Matki Bożej Ostrobramskiej w Otwocku Wielkim erygował 25 marca 1999 r. bp Kazimierz Romaniuk z części parafii Karczew. W jej skład wchodzą cztery nadwiślańskie miejscowości: Kępa Nadbrzeska, Nadbrzeż, Otwock Wielki i Wygoda. Liczy ok. 1560 parafian.

fot. Maciej Buda/Idziemy

Wieś Otwock Wielki ma bardzo ciekawą historię. Jest wzmiankowana już od 1407 r. Od XVII w. miejsce należało do Bielińskich, którzy z ubogiej szlachty ciechanowskiej awansowali do godności senatorskich. Ród ten miał liczne posiadłości, które ciągnęły się od Karczewa aż po Garwolin. Pozostałością po nich jest barokowy pałac w Otwocku Wielkim, zbudowany na przełomie XVII i XVIII w. na sztucznej wyspie. To właśnie tu w 1705 r. nasz późniejszy król elekcyjny August II Mocny i car Rosji Piotr Wielki spotkali się i rozmawiali o rozbiorze Polski. Dawniej pałac był rezydencją dygnitarzy komunistycznych, potem własnością Prezydenta RP, a obecnie jest filią Muzeum Narodowego w Warszawie. Warto go odwiedzić, gdyż ma piękne wnętrza, a wokół rozciąga się zadbany park.

Skąd w Otwocku Wielkim odrębna parafia? W roku 1981 zaistniała konieczność stworzenia tu punktu katechetycznego. Ówczesny dyrektor miejscowej Szkoły Podstawowej Jan Siwek przy wsparciu ówczesnego proboszcza Karczewa ks. Edwarda Święckiego wystąpił o przydział na ten cel działki należącej do szkoły. Od 1984 r. zaczęły się prace. Budynek z czasem znienił swoją funkcję. Z sali katechetycznej i kaplicy stał się kościołem. Projekt architektoniczny wykonała inż. Anna Zabłocka-Szymańska z Otwocka. Witraże zrobiła pracownia Macieja Malickiego i Mirosława Spirowskiego. Krzysztof Łempicki stworzył stacje Drogi Krzyżowej. Roman Suchecki z Wygody ufundował dzwon, odlany w ludwisarni Saturnina Skubiszewskiego. Od 5 lutego 1998 r. zaczął tu funkcjonować samodzielny ośrodek duszpasterski, który 25 marca 1999 r. stał się parafią. Od 4 lipca 2010 r. proboszczem i jedynym duszpasterzem jest ks. Janusz Krzyżewski.

– Jesteśmy spokojną wspólnotą. Wśród parafian mamy grupę doradców, na którą zawsze można liczyć. Działają ministranci, bielanki, są trzy grupy różańcowe. Kiedy ostatnio zachorowała młoda dziewczyna, Natalia, mieszkańcy zorganizowali na jej rzecz piknik charytatywny. Wykazali się wtedy dużą aktywnością – opowiada ks. Krzyżewski.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (717), 14 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -