19 kwietnia
poniedziałek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Irak oczekuje Franciszka

Ocena: 0
494

Gdy oddawaliśmy ten numer do druku, w Iraku trwały intensywne przygotowania do przewidzianej na 5-8 marca wizyty papieża Franciszka.

fot. pixabay.com

Brytyjska agencja Reutera pokazała prace przy odnawianiu budynków kościelnych, chóry ćwiczące pieśni i hymny liturgiczne oraz inne działania, podkreślając przy tym, że „zdziesiątkowani chrześcijanie iraccy” ostatnio dwukrotnie doświadczyli prześladowań ze strony islamskich ekstremistów. Najpierw na początku obecnego wieku dopuścili się ich bojówkarze Al-Kaidy, a kolejne nastąpiły w czasie panowania tam tzw. Państwa Islamskiego w latach 2014-17. O „zdziesiątkowanym Kościele” mówią też miejscowi duchowni.

Jednym z nich jest ks. Dankhla Joola, przygotowujący papieską Mszę w Erbilu – starożytnym mieście na północy kraju, o początkach sięgających V w. przed Chrystusem, a obecnie stolicy Kurdystanu Irackiego. „Już ponad 8 tys. ludzi zgłosiło chęć przybycia na Mszę Świętą z papieżem. Będzie ona sprawowana na stadionie miejskim, obliczonym na 30 tys. miejsc. Jednakże ze względu na wymogi sanitarne, spowodowane COVID-19, liczba uczestników została ograniczona do 10 tys.” – oznajmił kapłan.

„Mamy nadzieję, że po tej wizycie sytuacja chrześcijan się poprawi” – powiedział agencji inny wyznawca Chrystusa, Amer Abdelahad. Zwrócił uwagę, że dużo wycierpieli oni w ciągu ostatnich lat, wielu wyemigrowało i obecnie „papież przyjedzie i zobaczy na miejscu tę rzeczywistość”.

Jedna z przeszło 200 wolontariuszek, Daniella Rafiq, podkreśliła wielką radość, że Ojciec Święty zawita do jej ojczyzny. Dodała: „dotychczas przez długi czas, gdziekolwiek spotykał się on z ludźmi, zwłaszcza z młodymi, my byliśmy pozbawieni takiej możliwości”. Chodziło m.in. o trudności ze zdobyciem wiz wyjazdowych na takie spotkania.

Inny duchowny, ks. Nawshan Cosa, współodpowiedzialny za religijną stronę liturgii papieskiej, zapowiedział, że będzie to „jedyna w swoim rodzaju Msza pod względem językowym”. Zostanie ona odprawiona po włosku, z udziałem orkiestry, a ok.80 miejscowych wolontariuszy wykona hymny po arabsku, syriacku i nowoaramejsku (tym językiem posługują się chrześcijanie w północnym Iraku).

Przed Mszą w Erbilu Franciszek ma odwiedzić Mosul i pobliski Karakosz, a oba te miasta przez trzy lata okupowali islamiści. Obecnie trwa tam odbudowa zdewastowanych kościołów i innych obiektów. W tym pierwszym mieście żyła niegdyś duża społeczność chrześcijańska, dziś zredukowana do najwyżej 70 rodzin. Do Karakoszu wróciło stosunkowo wielu chrześcijan – głównie dzięki wysiłkom Kościoła w odbudowie miasta i mobilizowaniu wiernych.

„Wizyta papieska to wielka łaska nie tylko dla irackich chrześcijan, ale też dla całego naszego kraju” – powiedział agencji katolicki duchowny z Karakoszu ks. Francis.

Problemem związanym z przyjazdem i pobytem Franciszka w Iraku jest zapewnienie wszystkim uczestnikom tego wydarzenia bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę niedawną plagę zamachów samobójczych. Na przykład podczas dwóch takich wydarzeń w Bagdadzie w styczniu zginęły 32 osoby, a ponad 100 odniosło rany. Dochodzą do tego masowe demonstracje, dążące do obalenia obecnego premiera Mustafy al-Kadhimiego. Od wielu tygodni setki tysięcy Irakijczyków domaga się pracy, usług i odejścia rządzącej elity, której zarzuca się korupcję. Dotychczas w zajściach tych zginęło prawie 500 osób.

Tymczasem nuncjusz apostolski w Iraku abp Mitja Leskovar uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa – poinformowały międzynarodowe media. Według tych informacji 51-letni papieski dyplomata udał się na samoizolację poza nuncjaturę i nie będzie mógł towarzyszyć papieżowi. Zazwyczaj nuncjusz apostolski w kraju, do którego przybywa papież, towarzyszy Ojcu Świętemu podczas całej wizyty. Pomieszczenia nuncjatury, w których zatrzyma się Franciszek, zostały już zdezynfekowane, a cały personel przeszedł testy na koronawirusa. Sam papież jest już zaszczepiony, po szczepieniach będą też wszyscy członkowie towarzyszącej mu delegacji watykańskiej.

Z powodu rosnącej liczby infekcji koronawirusa rząd Iraku wprowadził lockdown w całym kraju. Od 26 stycznia Bagdad jest całkowicie zablokowany. Według mediów irackich siły bezpieczeństwa zamknęły wszystkie drogi dojazdowe do stolicy, na niektórych ustawiono betonowe blokady, a także punkty kontrolne. Blokada tłumaczona jest rozszerzaniem się pandemii koronawirusa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Poniedziałek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 22-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter