15 grudnia
niedziela
Niny, Celiny, Waleriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek udzielił sakry nowemu biskupowi pomocniczemu w Santiago de Chile

Ocena: 0
401

Papież Franciszek udzielił 22 czerwca wieczorem sakry biskupiej nowemu biskupowi pomocniczemu w Santiago de Chile, Alberto Ricardo Lorenzelli. W ceremonii w bazylice św. Piotra uczestniczyli także administrator archidiecezji Santiago, bp Celestino Aos oraz kard. Tarcisio Bertone, który podobnie jak bp Lorenzelli jest członkiem zakonu salezjanów. W homilii papież podkreślał, że „pierwszym zadaniem biskupa jest modlitwa” oraz „bycie blisko ludu Bożego, znajomość ludu Bożego, ludu Bożego, spośród którego został wybrany”.

fot. Flickr / cco

 Bp Lorenzelli urodził się w 1953 roku w Argentynie. Wstąpił Towarzystwa św. Franciszka Salezego we wrześniu 1972 roku. Studia filozoficzne i teologiczne odbył w Wyższym Seminarium w Fassolo, we Włoszech. Następnie ukończył specjalizację z teologii na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum oraz z psychologii na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Święcenia prezbiteratu przyjął w styczniu 1981 roku w Genui.

Po zakończonych studiach był m.in. prowincjałem salezjanów Regionu Liguria-Toskania. Następnie był przewodniczącym włoskiej Federacji Męskich Instytutów Życia Konsekrowanego, a potem przełożonym salezjanów centralnych Włoch. Pełnił także urząd przełożonego prowincjalnego Inspektorii Salezjańskiej w Chile. Od 2018 roku jest przełożonym wspólnoty salezjańskiej w Watykanie oraz kapelanem Dyrekcji Służby Bezpieczeństwa oraz Obrony Cywilnej Państwa i Miasta Watykanu.

Drugi biskup pomocniczy mianowany dla Santiago, Eugenio Irarrazaval zrezygnował w ubiegłym tygodniu z przyjęcia sakry biskupiej. Bliższych szczegółów chilijska archidiecezja nie podała. Bp Aos poinformował jedynie, że papież tę rezygnację zaakceptował, a „decyzja zapadła w dialogu i powinna służyć jedności i dobru Kościoła lokalnego”. 53-letni Irarrazaval pozostał w swojej funkcji proboszcza jednej z parafii w Santiago.

Irarrazaval i 65-letni Argentyńczyk Alberto Ricardo Lorenzelli byli mianowani 22 maja przez papieża Franciszka biskupami pomocniczymi w archidiecezji Santiago de Chile. Nominacje były konieczne po tym, gdy na skutek skandalu wykorzystywania seksualnego nieletnich Franciszek przeniósł czterech spośród sześciu biskupów pomocniczych z Santiago jako papieskich administratorów do innych diecezji, w miejsce biskupów, którzy musieli ustąpić ze swoich funkcji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 grudnia

Trwajcie cierpliwie, bracia, aż do przyjścia Pana. Oto rolnik czeka wytrwale na cenny plon ziemi, dopóki nie spadnie deszcz wczesny i późny. 
Dziś w Kościele:
+ niedziela, III tydzień Adwentu,
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 35,1-6a.10; Ps 146,6c-10; Jk 5,7-10; Mt 11,2-11
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -