27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek przyjął rezygnację kard. Saraha i kard. Comastriego

Ocena: 0
1395

Papież Franciszek przyjął rezygnację złożoną przez prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kardynała Roberta Saraha w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. Odchodzi też archiprezbiter bazyliki Świętego Piotra kardynał Angelo Comastri.

Kard. Robert Sarah i kard. Angelo Comastri, fot. wikimedia commons, Link

licencja CC BY-SA 3.0

O emeryturze dwóch ważnych dostojników watykańskich poinformowało w sobotę biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Kardynał Sarah, pochodzący z Gwinei skończył 75 lat w czerwcu zeszłego roku. W Watykanie pracował przez 20 lat począwszy od pontyfikatu Jana Pawła II. W 2001 roku został sekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

W 2010 roku Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady Cor Unum, która koordynowała działalność charytatywną Kościoła. Wkrótce potem otrzymał godność kardynała.

W 2014 roku Franciszek mianował go prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Papież nie wybrał jeszcze następcy kardynała Saraha.

Również w sobotę Watykan ogłosił, że Franciszek przyjął rezygnację złożoną przez wikariusza generalnego Państwa Watykańskiego, archiprezbitra bazyliki Świętego Piotra kardynała Angelo Comastriego, który ma 77 lat.

Jego następcą został kardynał Mauro Gambetti, franciszkanin konwentualny, kustosz konwentu w Asyżu.

Kard. Mauro Gambetti urodził się 27 października 1965 r. w Castel San Pietro Terme, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Bolonia. Po ukończeniu szkoły średniej studiował budowę maszyn na politechnice w Bolonii, a następnie odbywał służbę wojskową. Do postulatu w Asyżu wstąpił 19 września 1992 roku. Następnie po roku nowicjatu, spędzonym w Osimo, 29 sierpnia 1995 roku złożył profesję czasową. Kontynuował studia filozoficzne i teologiczne w Asyżu (Instytut Teologiczny) i specjalizował się w antropologii teologicznej na Wydziale Teologicznym Środkowych Włoch we Florencji uzyskując licencjat kanoniczny. Uroczystą profesję złożył 20 września 1998 roku, a święcenia kapłańskie otrzymał 8 stycznia 2000 roku.

Powierzono mu pracę w zakresie krzewienia powołań dla prowincji franciszkanów konwentualnych w Bolonii. W latach 2001-2009 był radnym prowincjalnym; w latach 2005-2009 gwardianem wspólnoty sanktuarium Świętego Krzyża z Longiano. W roku 2009 został wybrany na prowincjała prowincji bolońskiej, a w 2013 r., kustoszem generalnym Sacro Convento w Asyżu w 2013 r. 28 listopada ub. roku Ojciec Święty włączył go do Kolegium Kardynalskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter