21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek do Polaków: pielęgnujcie wewnętrzną wolność ducha

Ocena: 5
277

Do pielęgnowania wewnętrznej wolności ducha zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Oto słowa Ojca Świętego:

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich.

Bóg obdarował Wasz naród bogatą historią i kulturą, wielkimi Świętymi oraz piękną ziemią ojczystą. Dziękując za te dary, pielęgnujcie wewnętrzną wolność ducha, która potrafi z umiarkowaniem korzystać z dóbr duchowych i materialnych, z kultury i sztuki, oraz rezygnować z tego, co niszczy życie i godność osoby ludzkiej.

Z serca Wam błogosławię.

Papieską katechezę streściła po polsku s. Sebastiana Choroś SŁNSJ z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Dzisiejsza katecheza poświęcona jest cnocie męstwa, która pomaga nam wytrwać w trudnościach, pokonywać przeszkody i stale dążyć do dobra. Starożytni filozofowie greccy i teologowie chrześcijańscy dostrzegali w niej dwojaką tendencję – bierną i czynną. Pierwsza dotyczy naszego wnętrza i przebywających w nim, paraliżujących nas wrogów. Są nimi niepokój, strach czy poczucie winy. Wielu z nas poddaje się, zanim podejmie walkę. To właśnie cnota męstwa pomaga nam odnieść zwycięstwo. Druga tendencja, czynna, odnosi się do wrogów zewnętrznych – życiowych prób i trudności, które sprawiają, że nasza łódź jest miotana przez fale. Męstwo zaś czyni z nas odpornych, pozbawionych strachu żeglarzy. Pomaga walczyć ze złem na świecie, którego czasami zdajemy się nie dostrzegać – z wojnami, przemocą, uciskiem ubogich. Męstwo sprawia, że nie jesteśmy obojętni i sprzeciwiamy się temu, co złe.

W dzisiejszej audiencji udział pielgrzymi z parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie; z parafii św. Pawła ze Zduńskiej Woli (diecezja włocławska);  z parafii św. Antoniego Padewskiego w Krzyżu Wielkopolskim (diecezja koszalińsko-kołobrzeska); z parafii Św. Rodziny w Małych Kozach(diecezja bielsko-żywiecka); parafii św. Brata Alberta z Makowa Mazowieckiego i grupa z parafii Miłosierdzia Bożego z Gostynina, (diec. płocka): Grupa międzyparafialna z Włocławka; delegacja Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Węgla Kamiennego Marcel z Radlina; Młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, wraz z duszpasterzami i opiekunami, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 30-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter