25 maja
piątek
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ewangelizatorzy z całego świata na ŚDM 2016

Ocena: 0
960

Około 5 tys. osób ze środowisk ewangelizacyjnych z Polski i świata stworzy w czasie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 Międzynarodowe Centrum Ewangelizacyjne.

2016-01-25 22:19
pra / Kraków (KAI), mz

Rejestracja wolontariuszy-ewangelizatorów trwa do końca stycznia.

Międzynarodowe Centrum Ewangelizacyjne MCE/ICE 2016 będzie częścią Festiwalu Młodych podczas lipcowych Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Centrum zostanie zorganizowane we współpracy z Zespołem Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. Celem głównym MCE/ICE2016 jest wsparcie działań ewangelizacyjnych prowadzonych w ramach ŚDM Kraków 2016 poprzez koordynację międzynarodowych ekip ewangelizacyjnych.

Koordynatorem MCE/ICE2016 jest ks. Artur Godnarski, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. – Inicjatywa, która została zrodzona przez św. Jana Pawła II w postaci Światowych Dni Młodych jest niesamowitą szansą gromadzenia młodych ludzi i także okazją do tego, żeby dotrzeć do nich z Ewangelią – mówi ks. Godnarski.

Jak podkreśla, że na ŚDM przyjedzie wiele osób niekoniecznie związanych z Kościołem, a które w tym międzynarodowym wydarzeniu dostrzegają przede wszystkim bardzo fajną imprezę. – To jest bardzo dobry moment, żeby ci młodzi usłyszeli dobrą nowinę o Panu Jezusie – dodaje ks. Godnarski.

Odpowiedzialni za Międzynarodowe Centrum Ewangelizacyjne skupiają się przede wszystkim na tym, by młodzież odwiedzająca Kraków usłyszała kerygmat. Ks. Godnarski wyjaśnia, że przeświadczenie o tym, iż ŚDM to fajna impreza, to za mało. – To wydarzenie daje szansę pokazania, że po pierwsze Jezus jest kimś bardzo ważnym; po drugie, że młody człowiek może Go zaprosić do swojego życia, a po trzecie, że On może to życie przemienić. Do tego jest potrzebne to pierwsze przepowiadanie ewangeliczne, które niesie w sobie ogromny potencjał – mówi ks. Godnarski.

To właśnie w tym celu na ŚDM zostały zaproszone środowiska ewangelizacyjne z całej Polski. W tworzenie Międzynarodowego Centrum Ewangelizacyjnego włączyło się już 28 takich środowisk z Polski, czyli ponad 800 osób. Organizatorzy zdecydowali się też rozszerzyć formułę inicjatywy o ewangelizatorów z całego świata. W lipcu do Krakowa przyjedzie m.in. 300 ewangelizatorów z Malezji.

Działalność MCE/ICE2016 prowadzona będzie we współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 w terminie 19-31 lipca 2016 r. Wcześniej ewangelizatorzy będą przeżywać własne rekolekcje a wolontariusze MCE/ICE przejdą niezbędne szkolenia. Pierwszy tydzień będzie skierowany głównie do mieszkańców Krakowa.

W czasie trwania ŚDM w Krakowie działania MCE/ICE2016 zsynchronizowane będą z wydarzeniami centralnymi i katechezami ŚDM. Ewangelizatorzy będą między innymi obecni na pięciu scenach Festiwalu Młodych, gdzie będą prezentować różnego rodzaju twórczość (m.in. teatr, pantomima), prowadzić modlitwę w kilku językach i głosić kerygmat. – Będzie można usłyszeć świadectwa młodych ludzi z różnych części świata, którzy będą opowiadać o swoim spotkaniu z Chrystusem i co to spowodowało w ich życiu – zapowiada ks. Godnarski.

Na zaproszenie odpowiedzialnych za MCE/ICE2016 do Krakowa przyjadą i konferencje wygłoszą m.in. abp Rino Fisichella – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji a także jej sekretarz abp José Octavio Ruiz Arenas czy znany meksykański ewangelizator José H. Prado Flores.

W ramach Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji powstanie „Miasteczko”, które będzie stanowić bazę (miejsce spotkań, noclegów, wydawania posiłków) dla wszystkich ewangelizatorów. Opłata za dwa tygodnie obejmuje: zakwaterowanie, wyżywienie, transport oraz pakiet pielgrzyma (plecak i inne dodatki) i wynosi ok. 500 zł. Dla osób z Krakowa i okolic (oraz wszystkich tych, którzy nie potrzebują noclegu), opłata za wyżywienie i pakiet pielgrzyma wynosi 400 zł. Opłaty zawierają także koszty związane z budową infrastruktury Międzynarodowego Centrum Ewangelizacyjnego.

Każdy ewangelizator będzie mógł również brać udział w części przygotowanego programu ŚDM – będzie to jednak zależne od posługi przewidzianej na określony dzień. Ks. Gondarski spodziewa się, że cała ekipa ewangelizatorów MCE/ICE2016 będzie liczyła nawet 5 tys. osób. Środowiska nowej ewangelizacji z Polski i świata ciągle się zgłaszają. Mają na to czas do końca stycznia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły