19 września
środa
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ewangeliarz Roku Świętego

Ocena: 0
1249

Ojcu Świętemu zaprezentowano w czwartek Ewangeliarz Roku Świętego. Został on zaprojektowany przez słoweńskiego jezuitę ks. Marka Rupnika.

2015-12-03 22:33
RV / Watykan, mz
fot. PAP/EPA/Osservatore Romano

Znajdują się w nim Ewangelie niedzielne i świąteczne całego Jubileuszu Miłosierdzia, zdobione ikonami wykonanymi przez o. Rupnika. Najważniejsze, bo widoczne dla wiernych w czasie procesji z ewangeliarzem znajdują się na okładce. Ich treść prezentuje autor.

– Na przedzie znajduje się prawdziwa mozaika – powiedział Radiu Watykańskemu ks. Rupnik. – Tak, wydanie, które wręczyliśmy dziś Papieżowi zawiera na okładce nie fotografię, ale rzeczywistą mozaikę-miniaturę. Jej wykonanie było dość trudne, bo przy takich rozmiarach niektóre kamyki mają niecałe pół milimetra wielkości. Mozaika przedstawia Chrystusa Kapłana Ukrzyżowanego, bo w Magiesterium Franciszka, miłosierdzie jest związane z kapłaństwem Chrystusa. Natomiast na tyle okładki znajduje się logo Jubileuszu, czyli obraz inspirowany św. Efremem Syryjczykiem, który zstępuje do piekieł i bierze na ramiona zagubioną owcę, a w rzeczywistości ludzkość, czyli Adama i całego jego potomstwo. Na tym obrazie jest spotkanie dwóch spojrzeń, bo, jak mówił św. Atanazy, w Chrystusie Bóg nauczył się żyć jak człowiek, abyśmy my mogli się nauczyć żyć według Boga.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI