19 stycznia
piątek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ełccy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

Ocena: 0
533

Po przejściu ponad 500 km uczestnicy XXIV pielgrzymki pieszej z diecezji ełckiej dotarli na Jasną Górę 11 sierpnia i pokłonili się Matce Bożej. Szlak pielgrzymkowy z diecezji ełckiej do Częstochowy jest jednym z najdłuższych w kraju.

2016-08-12 15:04
xkz / Jasna Góra (KAI), mz
fot. Marcin Mazur / Episkopat.pl

Najdłużej wędrowała grupa z Suwałk, bo aż 17 dni.

W tym roku ponad 400 pielgrzymów przemierzyło szlak pątniczy. W Częstochowie utrudzonych, ale bardzo szczęśliwych diecezjan powitali bp Romuald Kamiński oraz liczna grupa wiernych, którzy dojechali autokarami.

Podczas Mszy św. homilię wygłosił bp Romuald Kamiński. Zwrócił on uwagę na wielkie wydarzenia, które mają miejsce w tym roku w Kościele: 1050-lecie Chrztu Polski, Jubileuszowy Rok Miłosierdzia oraz Światowe Dni Młodzieży.

– Te wydarzenia sprawiają, że zwracam uwagę na sprawy, może do tej pory nie bardzo zrozumiałe, niedocenione czy lekceważone – mówił bp Kamiński. Zwróćmy uwagę na potęgę daru Sakramentu Chrztu Świętego w życiu każdego z nas – dodał.

Kaznodzieja przypomniał zebranym naukę papieża Franciszka dotyczącą miłosiernego Ojca, Który w Jezusie przychodzi jako pokorny, bliski i konkretny człowiek. – W tych postawach mamy „wyspecjalizować” się, aby było w nas więcej Bożego człowieka.

Grupy pielgrzymkowe składały się głównie z ludzi młodych. Do nich bp Kamiński apelował: – Bądźcie radośni, szczęśliwi i odmienieni. Umiejcie powiedzieć „nie” przeróżnym nieprawościom w waszym życiu i społeczności. Niech naszą odpowiedzią na wszelkie przejawy zła będzie przyjaźń, braterstwo, komunia i rodzina. Porzućcie leniwe, kanapowe życie i zostawcie po sobie dobry ślad.

W tym rok największym utrudzeniem były padające deszcze. – Pielgrzymowaliśmy w sześciu grupach. Szło z nami 14 księży, trzy siostry zakonne, jeden diakon oraz trzy alumnów WSD. Trzeba to podkreślić i Bogu dziękujemy za dar wspaniałej gościnności i życzliwości od ludzi, którzy przyjmowali nas na nocleg, podejmowali posiłkiem – wspomina ks. Łukasz Kordowski, główny przewodnik pielgrzymki.

Pielgrzymi nieśli wiele intencji, by powierzyć je Matce Bożej. Modlili się o dobre owoce Jubileuszu Chrztu Polski. Zawierzali w modlitwie młodzież uczestniczącą w Światowych Dniach Młodzieży. Modlili się o powołania do życia konsekrowanego, o misyjny charakter i zaangażowanie Kościoła.

Przed Cudownym Wizerunkiem Pani Jasnogórskiej bp Romuald Kamiński dokonał aktu zawierzenia diecezji. Na zakończenie pielgrzymki pątnicy uczestniczyli w wieczornym Apelu Jasnogórskim oraz wspólnie ze swoimi przewodnikami odprawili Drogę Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły