10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś 25. rocznica ratyfikacji Konkordatu pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską

Ocena: 0
295

Polska ratyfikowała konkordat z Watykanem 23 lutego 1998 roku, czyli umowę regulującą stosunki między państwem a Kościołem katolickim.

fot. VaticanNews na zdjęciu ratyfikacja Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską - 23.02.1998

Dokumenty w Warszawie podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski, w Rzymie – papież Jan Paweł II. Konkordat wszedł w życie dwa miesiące później – 25 kwietnia.

Dokument czekał na ratyfikację 5 lat. Umowa między Rzeczpospolitą a Stolicą Apostolską została zawarta w 1993 roku. Napotkała silny opór lewicy. Partie – Sojusz Lewicy Demokratycznej i Unia Pracy – starały się wszelkimi sposobami proceduralnymi nie dopuścić do przyjęcia przez parlament ustawy ratyfikacyjnej. Sejm zgodził się na to 8 stycznia 1998 roku.

W procesie ratyfikacji 23 lutego uczestniczyli: premier Jerzy Buzek, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk. Po złożeniu podpisu prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że zostały wyjaśnione wszelkie wątpliwości, dotyczące zapisów konkordatu.

Nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk, obecny zarówno przy podpisaniu, jak i ratyfikacji konkordatu, podkreślił, że ułatwi on współpracę Kościoła i państwa, a zyskają na tym zwykli ludzie.

Konkordat został zawarty 28 lipca 1993 roku za rządów premier Hanny Suchockiej. Składając wówczas podpis pod dokumentem, szef polskiej dyplomacji Krzysztof Skubiszewski (zm. 2010) powiedział, że jest to dla Polski moment historyczny.

Konkordat składa się z preambuły i 29 artykułów. Gwarantuje, że państwo i Kościół katolicki są niezależne i autonomiczne. Kościołowi daje prawo swobodnego sprawowania kultu religijnego, prowadzenia przedszkoli, szkół i wyższych uczelni oraz świadczenia posługi duszpasterskiej w więzieniach i szpitalach. Dokument mówi, iż żołnierze wyznania katolickiego są objęci opieką duchową w ramach ordynariatu polowego.

Na podstawie konkordatu małżeństwa zawarte w Kościele są traktowane na równi ze związkami cywilnymi. Prawo przewiduje możliwość zawarcia tylko ślubu kościelnego, który pociąga za sobą takie same skutki, jak w wypadku związku cywilnego.

Polski konkordat stał się wzorem dla umów międzynarodowych zawieranych później przez Stolicę Apostolską z innymi państwami postkomunistycznymi, jak Węgry, Słowacja, Litwa czy Estonia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5, 17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter