26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień Islamu w Kościele katolickim

Ocena: 0
1019

Miłosierdzie jest niezastąpioną drogą do dialogu, otwartości i współpracy – podkreślali uczestnicy Dnia Islamu w Kościele katolickim, którego centralne obchody odbyły się w czwartek w Białymstoku.

fot. PAP/Artur Reszko

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce przypada 26 stycznia, obchodzony jest po raz siedemnasty. Temat tegorocznego brzmiał: "Chrześcijanie i muzułmanie: adresaci i narzędzia Bożego Miłosierdzia". Został zaczerpnięty z przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie Ramadanu – muzułmańskiego miesiąca postu. 

Inicjatorem ustanowienia tego dnia jest Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. W oświadczeniu na tegoroczne obchody wyraziła ona nadzieję, że organizowane z tej okazji obchody i spotkania "przyczynią się do praktykowania ducha dialogu, do którego wzywa nas papież Franciszek". 

W uroczystościach i wspólnych modlitwach w Białymstoku – stolicy regionu, gdzie są największe w kraju skupiska Polaków wyznających islam, wzięli udział katolicy, muzułmanie, prawosławni i protestanci. 

Jak mówił w czasie uroczystości przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP, bp pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko, w tym regionie od kilku stuleci katolicy i prawosławni "budują dobre relacje na płaszczyźnie religijnej, kulturowej i społecznej" z wyznawcami islamu – polskimi Tatarami. 

Dodał, że Białystok jest też szczególnym miejscem do obchodów Dnia Islamu, bo tu przez kilka lat mieszkał i działał bł. Michał Sopoćko – jak to ujął – "wielki apostoł Bożego Miłosierdzia".

W swoim przemówieniu bp Ciereszko podkreślił, że sobór watykański II postawił przed Kościołem wyzwanie współpracy z innymi religiami. Miłosierdzie nazwał "niewątpliwie niezastąpioną drogą do dialogu, zbliżenia oraz owocnej współpracy obu naszych religii".

– Miłosierdzie Boga jest nadzieją na otwarcie się wszystkich ludzi, na bliskość i Boga, i drugiego człowieka, na dobroć – mówiła Rozalia Bogdanowicz, sekretarz Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR). 

W okolicznościowym liście mufti MZR Tomasz Miśkiewicz, który w tym czasie brał udział w Warszawie w noworocznym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z mniejszościami, podziękował Kościołowi katolickiemu za "dialog i współpracę". 

Podkreślił, że mówiąc dzisiaj o dialogu, nie można zapominać o "dobrych relacjach między sąsiadami różnych wyznań". 

Zwrócił jednak uwagę na – jak to ujął – "wręcz brutalną, nieuzasadnioną nienawiść człowieka wobec drugiego człowieka". "Niech Miłosierdzie Boże będzie naszym drogowskazem, aby dobro i szacunek wobec siebie samego oraz wobec drugiego człowieka wypływało z naszych serc. Niech ta dobroć procentuje w świecie, w którym nie brakuje zła, cierpienia, niesprawiedliwości" – zakończył swój list Miśkiewicz.

O narastającej przemocy wobec mniejszości religijnych w niektórych krajach w swoim liście na Dzień Islamu napisał też nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. "Te fakty są w sprzeczności z istotą naszych własnych religii" – dodał. 

Podkreślił, że żadna religia nie jest terrorystyczna. "Przemoc jest znieważeniem imienia Boga. Nigdy nie przestaniemy powtarzać: imię Boga nigdy nie może usprawiedliwiać przemocy. Tylko pokój jest święty, a nie wojna" – napisał.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

W trakcie uroczystości Rada przyznała tytuł "Człowieka Dialogu" biskupowi pomocniczemu Diecezji Ełckiej Romualdowi Kamińskiemu za "wybitne zasługi na polu dialogu międzyreligijnego".  

Liczbę Polaków wyznających islam szacuje się na ok. 5 tys. osób; skupieni są przede wszystkim w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP, którego początki sięgają okresu międzywojennego. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter