Do łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystając z nowoczesnych technologii zachęcaja polscy biskupi. Dotyczy to nie tylko transmisji Mszy św., ale takze innych celebracji i nabożeństw, w tym Dróg Krzyżowych.
W Internecie pojawia się coraz więcej propozycji na przeżywanie wielkopostnych nabożeństw w domach. Spośród proponowanych przez Kościół w Polsce propozycji na duchowe przeżycie piątków Wielkiego Postu są także Drogi Krzyżowe transmitowane w Internecie i w innych środkach społecznego przekazu.
Piątek, szczególnie w Wielkim Poście, to dzień, w którym rozważamy Drogę Krzyżową Jezusa Chrystusa, Jego cierpienie i śmierć dla nas i dla naszego zbawienia. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy w tym dniu łączyli się duchowo na modlitwie
– mówi ks. Paweł Andrianik, rzecznik polskiego Episkopatu.
Sytuacja zagrożenia epidemicznego, gdy ograniczono liczbę uczestników zgromadzeń religijnych, nie oznacza, że mamy zaniedbać nasze życie duchowe. Wręcz przeciwnie, chcemy przeżywać Drogę Krzyżową w innej formie, czasem może nawet w sposób bardziej duchowy, choć nic nie zastąpi obecności w kościele
- przekonuje
Na podstawie danych nadesłanych z diecezji oraz stron diecezjalnych powstała lista transmisji Dróg Krzyżowych z całej Polski.
Choć oczywiście nie zawiera ona wszystkich transmisji, to jest pomocą w przeżywaniu piątków Wielkiego Postu
– powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Andrianik.
Spośród propozycji nabożeństw w piątek o godz. 20.10 na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej będzie dostępna Droga Krzyżowa z kaplicy domu arcybiskupów gnieźnieńskich, którą poprowadzi abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Drogę Krzyżową on-line przygotował także biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. W każdy piątek, począwszy od 13 marca, o godz. 19.00 na jego profilu na Facebooku pojawia się nowe nagranie przygotowanych przez niego rozważań.
Za pośrednictwem strony internetowej Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy można uczestniczyć w Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 i 18.30, a poprzez stronę Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w archidiecezji krakowskiej w piątek o godz. 20.00 i dodatkowo w niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00. Transmisje prowadzone są też z Sanktuarium w Górce Klasztornej, Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej czy też Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie. W Drodze Krzyżowej dla dzieci można uczestniczyć m.in. za pośrednictwem strony internetowej lubelskich parafii: pw. Dobrego Pasterza i pw. św. Andrzeja Boboli (godz. 16.30) czy też Parafii Wniebowzięcia NMP w Zerzniu w diecezji warszawsko-praskiej (godz. 17.00).
Za pośrednictwem kanału YouTube można łączyć się codziennie o godz. 16.45 na nabożeństwie Drogi Krzyżowej z Klasztorem Ojców Paulinów. W piątki natomiast z kaplicą Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie (godz. 18.30), z parafią pw. św. ojca Pio w Gdańsku (godz. 8.00 i 18.30) czy też Parafią pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy w diecezji tarnowskiej (godz. 8:00, 16:30, 17:30, 19:00). Wiele parafii prowadzi też transmisje na żywo nabożeństw na swoich profilach na Facebooku.
Jak podkreślił Rzecznik Episkopatu, propozycji w mediach społecznościowych jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcił do odwiedzania stron internetowych swoich diecezji i parafii, gdzie podawane są informacje o transmisjach.
Równie wiele jest propozycji wielkopiątkowych transmisji radiowych Dróg Krzyżowych.
O godz. 18.30 w Programie 1 Polskiego Radia, w Radiu Maryja po Koronce do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00 oraz w Radiu Jasna Góra o godz. 16:45 i o godz. 23:00. Uczestniczyć w nabożeństwie można również za pośrednictwem rozgłośni diecezjalnych, zarówno poprzez radioodbiorniki, jak i strony internetowe. Drogę Krzyżową transmitować będzie m.in. o godz. 17.15 z katedry warszawsko-praskiej – Radio Warszawa oraz również o godz. 17.15 z katedry sosnowieckiej – Radio eM. Rozważań można będzie też wysłuchać: w Radiu Fiat archidiecezji częstochowskiej o godz. 21.30, Radiu Nadzieja (diecezji łomżyńska) o godz. 18.20, w Radiu Plus Radom o godz. 19.00, w Radiu Podlasie o godz. 15.30, w Radiu Dobra Nowina Małopolska i Radiu Dobra Nowina Nowy Sącz o godz. 17:10 i o godz. 23:00 w piątek oraz w sobotę o godz. 23:00, w Radiu Doxa (diecezja opolska) o godz. 17.45, a także w Radiu Rodzina Wrocław w piątek o godz. 19.00 i w Radiu Rodzina Kalisz o godz. 19.30.
W tym trudnym czasie niech łączy modlitwa
– zachęca ks. Rytel-Andrianik.