21 maja
poniedziałek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dni młodzieży w diecezji warszawsko-praskiej

Ocena: 0
684

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – pod takim hasłem w dniach 18-20 marca odbyło się Diecezjalne Triduum Młodych.

Rozpoczęło się Drogą Krzyżową. Ulicami Pragi – al. Solidarności, Jagiellońską, ks. Kłopotowskiego i Floriańską – przeszła ona w piątek przed Niedzielą Palmową. Wolontariusze ŚDM przygotowali oprawę muzyczną oraz rozważania do Męki Pańskiej. Dotyczyły one odchodzenia ludzi, zwłaszcza młodzieży, od Boga, zaufania do pseudoproroków obiecujących dostatek „tu i teraz”, ale narażających naiwnego człowieka na utratę szczerej wiary, prawdziwej nadziei i niezakłamanej miłości. Rozważania oparto o papieskie listy i wystąpienia do młodych.

O Bogu i wierze, w której odnaleźć należy szkołę wrażliwości na świat oraz miłosierdzia wobec krzywdzicieli powiedział na zakończenie Drogi Krzyżowej abp Henryk Hoser SAC. Zwrócił uwagę, że Bóg nigdy nie opuszcza człowieka – towarzysząc mu we wszystkich doświadczeniach, także bardzo bolesnych. – Chrystus umacnia nas, posyłając ludzi takich jak Szymon czy Weronika, którzy wspierają nas słowem, gestem i modlitwą. Ich obecność zaprasza nas do wyjścia poza krąg własnego doświadczenia i dostrzeżenia innych, którzy również cierpią, dźwigając swój krzyż – powiedział arcybiskup. Młodzież złożyła abp. Hoserowi życzenia z okazji przypadającej 19 marca rocznicy jego sakry biskupiej. – Proszę was o modlitwę w mojej intencji, ponieważ 11 lat, które przeżyłem jako biskup, to jest też droga krzyżowa, to jest też cierpienie, ale sensowne. Warto cierpieć dla innych i warto cierpieć po to, żeby być pokornym – dodał hierarcha.

Następnego dnia młodzież uczestniczyła w specjalnych spotkaniach w dziewięciu rejonach: były Msze Święte w intencji Światowych Dni Młodzieży, świadectwa nawróceń i mocy wiary. W wielu parafiach zorganizowano specjalne koncerty, pokazy filmowe i wielkopostne posiłki.

W Niedzielę Palmową, ustanowioną przez św. Jana Pawła II jako Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach, w katedrze św. Floriana abp Hoser zachęcał do pójścia za Chrystusem. – Pójść za Nim to znaczy żyć w blasku Jego prawdy i światła – mówił ordynariusz diecezji podczas wieczornej Eucharystii. Podkreślając raz jeszcze, że Bóg człowieka nigdy nie opuszcza, zaznaczył, że to nam samym dany jest wybór, czy otworzymy przed Nim serce.

Zuzanna Smoleńska
fot. Zuzanna Smoleńska/Idziemy

Idziemy nr 13 (547), 27 marca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły