17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dary Benedykta XVI trafiły do muzeum w Wadowicach

Ocena: 0
657

Dary od Benedykta XVI, które przekazał do Muzeum "Dom Rodzinny Jana Pawła II" w Wadowicach, placówka we wtorek po raz pierwszy zaprezentowała publicznie. Wśród nich są pierścienie, które papież senior otrzymał od poprzednika.

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

"Potrzebowałem więcej czasu na zastanowienie się, jaki najlepszy prezent mógłbym ofiarować muzeum. Przeglądając poszczególne pamiątki, przewędrowałem jednocześnie przez wszystkie lata, które mogłem spędzić wspólnie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, a które z perspektywy czasu stają się jeszcze droższe i piękniejsze, gdyż z czasem coraz bardziej pojmuję wielkość jego postaci" – napisał Benedykt XVI w liście do dyrektora muzeum ks. Jacka Pietruszki.

Następca Jana Pawła II zdecydował się przekazać trzy rodzaje pamiątek. "Wyszukałem trzy rodzaje pierścieni ofiarowanych mi przez Jana Pawła II, które dłuższy czas nosiłem. Wśród nich szczególnie wartościowy i ważny jest ten z roku świętego 2000. Z listów, które otrzymałem od Jana Pawła II, wybrałem trzy. Jestem przekonany, że będą wskazywały zwiedzającym wielkość i dobroć Ojca Świętego. Na koniec załączyłem fotografię, która przypomina o Mszy świętej 30 października 1988 r. w bazylice św. Piotra w 10. rocznicę wyboru na papieża Jana Pawła II" – napisał papież senior.

Benedykt XVI wyraził też nadzieję, że swoim podarunkiem sprawi radość odwiedzającym muzeum i przyczyni się do pogłębienia ich miłości do Ojca Świętego.

Zdaniem ks. Pietruszki, dary są "pięknym świadectwem przyjaźni i pracy dla dobra Kościoła obu papieży". Jak podkreślił, zostały zaprezentowane w święto Benedykta z Nursji, patrona Europy.

Dyrektor powiedział, że z prośbą o dar muzeum zwróciło się do papieża przy okazji życzeń świątecznych. – Pomyśleliśmy, że nie mamy pamiątek związanych z oboma papieżami wspólnie. Poprosiłem, żeby – jeśli uzna to za stosowne – ofiarował nam pamiątkę. Nie liczyliśmy, że będą one tak liczne i drogocenne – powiedział. Dyrektor nie wykluczył, że muzeum, ośmielone reakcją Benedykta XVI, poprosi też o dar papieża Franciszka.

Pamiątki ofiarowane przez Benedykta XVI będzie można oglądać do końca wakacji.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa, ponownie zostało otwarte 9 kwietnia 2014 r. Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej centralnym punktem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Można zobaczyć m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II.

27 maja 2006 r. papież Benedykt XVI odwiedził Wadowice i rodzinny dom poprzednika. Przypomina o tym przechowywany w muzeum wpis w księdze pamiątkowej oraz ofiarowana wtedy płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Bożą i opatrzona papieskim herbem, którą również można zobaczyć na wystawie. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter