26 października
poniedziałek
Lucjana, Ewarysta, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chrześcijanie protestują ws. przekształcenia Hagii Sophii w meczet

Ocena: 5
252

Choć w bazylice Hagia Sophia odbyły się wczoraj pierwsze modlitwy muzułmańskie, chrześcijanie nadal nie godzą się na przekształcenie tej starożytnej świątyni w meczet. W wielu kościołach, przede wszystkim w Grecji i Stanach Zjednoczonych, gdzie najliczniejsza jest prawosławna diaspora, biły wczoraj pogrzebowe dzwony. Śpiewano też Akatyst, hymn który powstał podczas jednego z oblężeń Konstantynopola.

Fot. PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT

W Atenach i Tesalonikach odbyły się demonstracje. Zwierzchnik Greckiego Kościoła Prawosławnego odprawił z tej okazji specjalną liturgię w ateńskiej katedrze. Wczorajsze muzułmańskie modlitwy w Hagia Sophia nazwał wręcz „bezbożnym zbezczeszczeniem”.

Hagia Sophia jest symbolem naszej wiary i uniwersalnym pomnikiem kultury. (…) Dzień dzisiejszy jest dniem żałoby dla całego chrześcijaństwa

– mówił metropolita Hieronim.

W obronie chrześcijańskiej bazyliki w dawnym Konstantynopolu wystąpił też grecki premier.

Dziś bardziej niż kiedykolwiek dotąd Hagia Sophia żyje w naszej duszy. To tam bije nasze serce

– powiedział Kyriakos Mitsotakis. Jego zdaniem zachowanie Erdogana nie świadczy o jego sile, lecz słabości.

Grecki premier spotkał się również z prawosławnym patriarchą Aleksandrii Teodorem II. Przy tej okazji zachęcił, by smutek z powodu przekształcenia bazyliki w meczet zamienić w siłę, zimną krew i jedność.

Hagia Sophia istnieje bowiem właśnie po to, by wszystkich nas zjednoczyć i zachęcać, byśmy patrzyli wysoko

– powiedział Mitsotakis.

Stanowisko w sprawie Hagia Sophia zabrał też wczoraj kard. Charles Bo, przewodniczący Federacji Episkopatów Azji. Przemianę bazyliki w meczet uznał on za niepotrzebny zamach na wolność religii i wyznania, który otworzy dawne rany i pogłębi podziały w chwili, gdy ludzkość doświadczona pandemią miałaby zacieśniać współpracę.

Jakże oddanie Hagia Sophia w ręce tych, którzy nie mają wyczucia dla jej historii i dziedzictwa, którzy zniszczą jej chrześcijańską tożsamość mogłoby zbliżać ludzi do siebie?

– pyta kard. Bo. Zastrzega on zarazem, że nie mówi tego, by odmawiać muzułmanom miejsca do sprawowania kultu. Wręcz przeciwnie, przypomina, że on sam niejednokrotnie występował w obronie muzułmanów, kiedy byli prześladowani i pozbawiani swych meczetów w Birmie, Chinach czy Indiach.

Warto też dodać, że przedwczoraj, a zatem w przededniu oficjalnej inauguracji muzułmańskiego kultu w bazylice Hagia Sophia zwierzchnik Greckiego Kościoła Prawosławnego w USA został przyjęty przez prezydenta Donalda Trumpa i wiceprezydenta Mike Pence. Arcybiskup Elpidophoros Lambriniadis rozmawiał z amerykańskimi przywódcami o losie Hagia Sophia, a także o bezpieczeństwie patriarchatu Konstantynopola. Zapewnił, że prawosławni chrześcijanie nadal będą się modlić w intencji utraconej bazyliki, a swą walkę przeniosą na najwyższy szczebel władzy.

Czytaj także: Hagia Sophia meczetem, uroczysta inauguracja

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana,
a droga występnych zaginie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4, 32 – 5, 8; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 13, 10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter