27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chór KUL ma 100 lat

Ocena: 0
452

O tym, że śpiewanie w chórze to dzielenie się talentem z innymi i dawnie im siebie, mówił kaznodzieja, a jednocześnie były członek Chóru KUL, ks. dr Dominik Koperski podczas odprawianej w kościele akademickim Mszy św. inaugurującej uroczystości jubileuszowe chóru uniwersyteckiego.

Fot. youtube.com

„Śpiewanie to rzecz miłości” – podkreślił ks. Koperski. Oznacza to, że kulowski chór już od wieku rozsiewa nie tylko piękno zapisane w muzyce, ale i miłość.

„Skarb i ambasador”

To zaś, że śpiew, zwłaszcza chóralny, jest nie tylko elementem kultury, ale rzeczywistością wspólnototwórczą, która łączy i jednoczy – zaakcentował prorektor KUL ks. prof. Mirosław Sitarz w wystąpieniu otwierającym ciąg przemówień w pierwszej części gali jubileuszowej w głównej auli uniwersytetu. Zauważył też i uwypuklił fakt, iż od początku, czyli od 100 lat, chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest wielkim skarbem i wizytówką uczelni, miasta i ojczyzny – jest piewcą i propagatorem polskiej kultury narodowej i religijnej. Ten motyw przewijał się w większości wypowiedzi, które wygłosili przybyli na uroczystość goście: p. Kacper Sakowicz – szef gabinetu politycznego ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w którego imieniu przemawiał, p .Mariusz Banach – zastępca prezydenta miasta Lublin ds. oświaty i wychowania oraz p. Monika Mielko-Remiszewską – prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Lublin. W wystąpieniach, oprócz wspomnianego wątku, padały także gratulacje i wyrazy „szczerego podziwu dla kunsztu” stuletniego jubilata. Zauważając, że „w muzyce odbija się cały powab naszej cywilizacji”, chwalono kulowski chór za jego wkład w budowanie wysokiej kultury i odpowiednio ukierunkowanej cywilizacji.

Zaszczytne wyróżnienia

Ważnym elementem uroczystości stało się wręczenie odznaczeń. Przede wszystkim honorowany był cały chór. Otrzymał on przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, dyplom ministra edukacji i nauki za promocje kultury i w uznaniu osiągnięć, nadaną przez wojewodę odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” i „Zasłużony dla Miasta Lublin” – najwyższą nagrodę przyznawaną przez prezydenta miasta oraz Złotą Odznakę z Brylantem, czyli najwyższe odznaczenie Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Zaszczytnymi laurami zostali udekorowani niektórzy członkowie zespołu. Prof. Grzegorz Pecka – dyrygent i kierownik artystyczny – odebrał odznakę „Zadłużony dla Województwa Lubelskiego”, nagrodę prezydenta miasta Lublin, Złotą Odznakę z Brylantem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. mgr Zdzisław Cieszkowski – prezes chóru – otrzymał medal pamiątkowy województwa lubelskiego przyznany przez wojewodę, medal i nagrodę prezydenta miasta Lublin, Złotą Odznakę z Brylantem PZCiO. Dr Andrzej Gładysz – wiceprezes – przyjął od Ministra KiDN Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, medal i nagrodę prezydenta miasta Lublin oraz Złotą Odznakę z Brylantem PZCiO. Ponadto kilku osobom wręczone zostały złote i srebrne odznaki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

100 lat we wspomnieniach

Ciekawą i nieco sentymentalną częścią uroczystości było bardzo syntetyczne przypomnienie historii zespołu. Przeprowadzone to zostało w bardzo oryginalny sposób. Odczytane zostały krótkie fragmenty wspomnień osób, które już zakończyły swoją działalność w chórze KUL. W ten sposób spowodowano, że do auli na kilka chwil powróciła atmosfera lat pięćdziesiątych i osiemdziesiątych poprzedniego wieku. Ożyły wspomnienia. Pojawiło się więcej uśmiechów i wzruszeń.

„Wypowiedź” jubilata

Zwieńczeniem gali stał się koncert. Gwiazdą wieczoru – co oczywiste – był jubilat, czyli świętujący stulecie chór KUL. Towarzyszyła mu orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie. Na program złożyły się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta: Alma Dei creatoris, Ave verum, Regina coeli, Benedictus sit Deus oraz Johna Rutgera Gloria.

100 lat w obiektywie

Dopełnieniem uroczystości było otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej chórowi. Umieszczona jest ona w atrium kulowskiego Collegium Norwidianum. Czynna będzie do 9 grudnia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter