27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Carmen Hernández w drodze na ołtarze

Ocena: 0
799

Pięć lat po śmierci współinicjatorki Drogi Neokatechumenalnej – Carmen Hernández w madryckiej katedrze została przedstawiona tamtejszemu arcybiskupowi prośba o wszczęcie jej procesu beatyfikacyjnego. Hernández zmarła 19 lipca 2016 roku w wieku 85 lat.

Carmen Hernández, fot. wikimedia commons/Bernabé V - praca własna, licencja CC BY-SA 3.0 Link


W czasie uroczystości, która odbyła się w poniedziałek wieczorem, międzynarodowa ekipa odpowiedzialna za Drogę: Kiko Argüello, ks. Mario Pezzi i Maria Ascensión Romero złożyli formalną prośbę o rozpoczęcie fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego na ręce kard. Carlosa Osoro Sierry. Otrzymał on tom zbierający - na ponad 6 tys. str. - 16 tys. pism, dokumentów i świadectw poświadczających heroiczność cnót kandydatki na ołtarze oraz wysłuchanie modlitw wznoszonych do Boga za jej wstawiennictwem.

Metropolita Madrytu, który osobiście znał Hernández, postanowił, że akt ten odbędzie się w formie publicznej w katedrze Almudena, gdzie w 2016 roku odbył się pogrzeb współinicjatorki Drogi. Postulatorem procesu jest Carlos Metola.

Z szesnastu tysięcy zebranych dokumentów wyłania się zupełnie nowe oblicze Carmen

– wyjaśnia Radiu Watykańskiemu postulator w jej procesie beatyfikacyjnym. Zauważa, że zaskakujące jest to, iż ponad jedna trzecia łask wymodlonych za jej przyczyną dotyczy posiadania potomstwa.

Carlos Metola wskazuje, że zebrane dokumenty mówią zarówno o życiu i duchowości Carmen, jak i o ogromnym dziele ewangelizacji, które zainicjowała razem z Kiko Argüello. Wskazuje, że szczególnie ciekawe jest sześć tysięcy stron wygłoszonych przez nią katechez oraz prywatne zapiski, które ukazują mistyczne oblicze współinicjatorki Drogi Neokatechumenalnej.

Carmen pisała codziennie, notatki robiła często w nocy. Prowadziła dziennik. Jest on dla nas prawdziwym odkryciem. Nawet Kiko, który przez pół wieku pracował z nią ramię w ramię po przeczytaniu tych zapisków powiedział – tej strony Carmen zupełnie nie znałem. Ja byłem jej wychowankiem i mogę powiedzieć, że znaliśmy ją z wielu pielgrzymek i spotkań; z jej troski o drugiego człowieka, ale i pewnej surowości. Było też jej ukryte oblicze, które dopiero teraz odkrywamy z jej zapisków. Wyłania się z tego obraz mistyczki pragnącej trwać sam na sam z Jezusem. Nawet po spotkaniu z Janem Pawłem II i rozesłaniu przez niego rodzin notuje: „jestem niczym, szukam jedynie życia wiecznego”. Ta ogromna intymność z Jezusem jest naprawdę zaskakując i trwa to nie dzień, czy miesiąc, ale całe lata. Jej powtarzające się „Kocham Cię Jezu”, brzmi jak najpiękniejszy list miłosny.

– mówi papieskiej rozgłośni Carlos Metola.

Postulator w procesie beatyfikacyjnym podkreśla, że zebrane dokumenty pokazują, w jak bardzo heroicznym wymiarze Carmen Hernández prowadziła ewangelizację, będąc nieustannie w drodze. Kiedy była już chora i miała problemy z chodzeniem notowała: „Nie mam już sił, ale głoszę dalej, z miłości do Jezusa”.

Metola ujawnia, że zebrano 1,5 tysiąca świadectw mówiących o łaskach wymodlonych za przyczyną inicjatorski Drogi Neokatechumenalnej.

Uderzyło nas, że ponad 35 proc. z nich dotyczy łask związanych z posiadaniem potomstwa, zarówno przez małżeństwa, które nie mogły mieć dzieci, jak i tam, gdzie życie matki lub dziecka było zagrożone

– wskazuje postulator. Wyznaje, że grób Carmen, która jest pochowana w seminarium Redemptoris Mater w Madrycie, jest celem pielgrzymek. W ciągu pięciu lat modliło się tam ponad 40 tys. osób, które zostawiły 25 tys. próśb o modlitwę i potrzebne łaski. Metola zauważa, że wiele z tych osób nie jest związanych z Drogą Neokatechumanalną, co wskazuje, że świadectwo Carmen jest bardziej popularne także w innych środowiskach.   

***

Carmen Hernández urodziła się 24 listopada 1930 roku w Ólvega w Hiszpanii. Była doktorem chemii, uzyskała także licencjat z teologii. Wstąpiła do zgromadzeniu Misjonarek Chrystusa Jezusa, jednak ostatecznie z niego wystąpiła przed ślubami wieczystymi. W 1964 roku w slumsach Palomeras Altas na przedmieściach Madrytu podjęła wraz z Kiko Argüello ewangelizację wśród ubogich i zapoczątkowała Drogę Neokatechumenalną, oferującą katechumenalną formację dorosłych. Wraz z Argüello i ks. Pezzim tworzyła trzyosobową Międzynarodową Ekipę Odpowiedzialną za Drogę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter