31 lipca
sobota
Ignacego, Lubomira, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas dla chorych

Ocena: 5
2158

– Widać ogromne zaufanie społeczne do instytucji medycznych prowadzonych przez Kościół – mówi ks. Marcin Iżycki.

fot. arch. Caritas Polska

Z ks. Marcinem Iżyckim, dyrektorem Caritas Polska rozmawia Irena Świerdzewska

 

Dlaczego Caritas Polska zajęła się działalnością stricte medyczną?

Niesienie bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi jest jednym z podstawowych zadań Caritas, która jest organizacją kościelną – a Kościół wpatruje się w Jezusa Chrystusa, i to On leczy nasze rany. W Polsce nasza działalność na rzecz chorych i ich rodzin stała się możliwa dopiero po przełomie ustrojowym w 1989 r., kiedy świeżo powołana Caritas Polska i Caritas diecezjalne zaczęły tworzyć placówki medyczne. Jako pierwsze powstawały Stacje Opieki, na wzór placówek prowadzonych w Niemczech. Oferowały one pomoc lekarsko-pielęgniarską świadczoną także w domach obłożnie chorych pacjentów. Na bazie tych stacji powstały dzisiejsze przychodnie.

Jaką część działalności Caritas stanowi obecnie pomoc medyczna?

Około 40-50 proc. prowadzonych dzieł Caritas dotyczy pomocy zdrowotnej i opieki nad starszymi i niepełnosprawnymi osobami. W skali kraju mamy 158 Stacji Opieki, 14 poradni lekarskich, 66 stacjonarnych zakładów rehabilitacji, 44 hospicja, 114 wypożyczalni sprzętu medycznego.

Zatrudniamy przygotowanych fachowo lekarzy specjalistów i pielęgniarki. Na niektórych odcinkach, np. w hospicjach domowych, pomocą mogą służyć wolontariusze. Bazując na naszych strukturach, powołaliśmy wiele ośrodków służących cierpiącemu, niosących ulgę ciału, ale także duszy, bo troszczymy się o całego człowieka. W prowadzonych placówkach medycznych realizujemy świadczenia medyczne m.in. w ramach pielęgniarstwa środowiskowego, długoterminowej opieki domowej, hospicjum domowego, rehabilitacji ambulatoryjnej czy ośrodków wsparcia dla cierpiących na chorobę Alzhaimera. Zajmujemy się także medycyną szkolną. Caritas prowadzi stacjonarne zakłady lecznicze takie jak: hospicja dla dzieci i dla dorosłych, zakłady opiekuńczo-lecznicze z rehabilitacją. Ostatnio ruszyliśmy z programem dziennych domów pobytu dla chorych po hospitalizacji, którzy wymagają szczególnej opieki poszpitalnej. Form działalności medycznej prowadzonej przez Caritas jest wiele, tak by móc opieką otoczyć człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Wypożyczalnie sprzętu medycznego również odpowiadają na bieżące potrzeby?

Większość pacjentów nie ma możliwości kupienia potrzebnego sprzętu, a nawet korzystania z płatnej wypożyczalni. W Caritas sprzęt udostępniamy bezpłatnie, pozwala on funkcjonować osobom chorym w domu, a ten wysokospecjalistyczny umożliwia opiekunom wykonywanie takich samych czynności jak pielęgniarka czy fizjoterapeuta. Od 2011 do 2018 r. Caritas Polska dzięki środkom, które pozyskała w ramach 1 proc. podatku, przekazała do wypożyczalni diecezjalnych prawie 6 tys. specjalistycznych łóżek, ponad tysiąc koncentratorów tlenu i ponad tysiąc ssaków o łącznej wartości ok. 16 mln zł. Potrzeby wciąż rosną.

Część placówek Caritas funkcjonuje w ramach kontraktów z NFZ. Jak spinają się z systemem publicznej służby zdrowia w opiece nad pacjentem?

Zadania medyczne, które realizuje Caritas w naszym kraju, uzupełniają sieć placówek publicznej służby zdrowia. Startujemy w ogłaszanych konkursach na świadczenia medyczne w różnych zakresach podobnie jak inne podmioty. Nie mamy żadnych przywilejów, żadnego ulgowego traktowania, musimy wystąpić z dobrą ofertą, zdobyć odpowiednią ilość punktów w konkursie, żeby móc otrzymać kontrakt.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 lipca

Sobota, XVII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, prezbitera
Niech nam Bóg błogosławi *
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 14, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter