25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Miziński: Nie gospodarka, lecz wartości najważniejsze dla Europy

Ocena: 0
384

– Trzeba budować Europę, która obraca się nie wokół gospodarki, lecz świętości osoby ludzkiej, niezbywalnych wartości – mówił w niedzielę na Jasnej Górze sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. – Od nas zależy kształt i przyszłość Europy – dodał.

fot. PAP/Waldemar Deska

Bp Miziński przewodniczył Mszy świętej, która była najważniejszym punktem ogólnopolskiej pielgrzymki w intencji powrotu do korzeni chrześcijańskich Europy. Jej uczestnicy modlili się o rychłą beatyfikację kandydatów na ołtarze – ojców zjednoczonej Europy, Alcide de Gasperiego i Roberta Schumana.

Bp Miziński przypomniał w homilii, że obaj politycy w działalności publicznej często odwoływali się do Boga, byli przywiązani do wiary i Kościoła, szukali inspiracji w Piśmie Świętym, stosując na co dzień zasady Ewangelii. Pierwotna idea zjednoczonej Europy, nakreślona przez ojców współzałożycieli miała być oparta na chrześcijańskich wartościach – wskazał.

– Chcieli oni budować wspólną Europę, o której św. Jan Paweł II powiedział, że tożsamości europejskiej nie można zrozumieć bez chrześcijaństwa i że w nim właśnie znajduje się wspólne korzenie, z których wyrosła i dojrzała cywilizacja Starego Kontynentu, jego kultura, dynamika, przedsiębiorczość (…), to wszystko, co stanowi o jego chwale – powiedział sekretarz KEP.

Dodał, że mimo to dziś w dokumentach unijnych brak jest odniesień do Boga i wartości chrześcijańskich. – Zastąpiono je zwrotem o kulturowym, religijnym i humanistycznym dziedzictwie. Wielu odczytuje to jako odcinanie się decydentów unijnych od korzeni chrześcijańskich – powiedział biskup.

Ocenił, że współczesna Europa próbuje na różne sposoby odwrócić się od Boga i zepchnąć religię do strefy prywatnej. – Dzisiaj to na nas spoczywa odpowiedzialność za kształt naszego kontynentu, dlatego musimy troszczyć się, aby tu i teraz, w świecie, w którym żyjemy, Bóg był na pierwszym miejscu, a zasadą życia społecznego i gospodarczego kierowała miłość Boga i bliźniego – apelował bp Miziński.

Jak dodawał, nie można zgadzać się na „łamanie Bożego prawa, na deprecjonowanie zdrowej rodziny opartej na jednym i nierozerwalnym sakramentalnym małżeństwie mężczyzny i niewiasty. Mamy stać na straży ludzkiego życia od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci, nie pozwalając na przerywanie ciąży i zabijanie osób chorych, czy w podeszłym wieku przez legalizację eutanazji”.

– Nie wolno nam akceptować bluźnierczych przedstawień czy obrażania Boga i uczuć religijnych w innych formach działalności artystycznej – powiedział.

Biskup przekonywał też, że budując wspólnotę narodów należy dbać o poszanowanie w niej autonomii każdego z jej członków. – Nie może być tak, że najbogatsi wyzyskują biednych, pomagając tylko tym, którym uważają, pogłębiając już istniejącą różnicę. Nie może być tak, że prawo ustanawiane dla wszystkich członków Wspólnoty godzi w interesy któregoś z nich, zamiast budować niszczy, zamiast wzbogacać zubaża – powiedział.

Hierarcha przywołał też w homilii słowa papieża Franciszka, który mówił, że trzeba wracać do idei założycieli wspólnoty europejskiej, którzy chcieli, by przyszłość kontynentu była oparta na wspólnym działaniu na rzecz przezwyciężania podziałów i krzewienia pokoju.

Na pielgrzymkę do Częstochowy przyjechał m.in. postulator procesu beatyfikacyjnego Schumana o. prof. Bernard Ardura oraz wicedyrektor Fundacji Alcide De Gasperiego Armando Tarullo.

Po porannej Mszy świętej zaplanowano sympozjum w auli o. Kordeckiego. Organizatorami pielgrzymki są: Ruch „Europa Christi”, Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego, Fundacja „Myśląc Ojczyzna” oraz Instytut Myśli Schumana. Jak mówią organizatorzy, pielgrzymka ma być początkiem drogi do korzeni Europy.

Alcide De Gasperi (1881-1954) był jedną z kluczowych postaci w historii zjednoczonej Europy, współtwórcą koncepcji powołania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). Był dziennikarzem, a później wieloletnim premierem i ministrem spraw zagranicznych Włoch. Jako premier prowadził dzieło politycznej i ekonomicznej odbudowy Włoch, w 1949 r. wprowadził kraj do NATO. Propagował ideę zjednoczenia Europy, odwołując się do zasad solidaryzmu. Był współorganizatorem Rady Europy (1949) oraz EWWiS (1951).

Robert Schuman (1886-1963) jest określany mianem „ojca Europy”, ale też „świętego w garniturze”. Współtwórca idei powołania EWWiS. Zajmował rozmaite stanowiska we francuskiej administracji rządowej – ministra finansów, premiera i – przede wszystkim – w latach 1948-52 – szefa francuskiej dyplomacji. Opowiadał się za umocnieniem współpracy francusko-niemieckiej; ostro sprzeciwiał się powojennej izolacji Niemiec. EWWiS miała prowadzić do utworzenia Stanów Zjednoczonych Europy, połączenia ludzi ponad wzajemnymi animozjami, uprzedzeniami i chęcią zemsty. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

"Nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi."

Dziś w Kościele: sobota V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie (do wyboru):
        - św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła
        - św. Grzegorza VII, papieża
        - św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 16,1-10; Ps 100 (99),2-3.4-5; J 15,18-21.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -