28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: człowieczeństwo jest przebóstwione obecnością Boga

Ocena: 0
563

„Człowieczeństwo jest przebóstwione obecnością Boga” - podkreślił bp Romuald Kamiński, podczas Mszy Świętej, którą sprawował w Boże Narodzenie w Katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła.

Fot. Agata Pniewska/Radio Warszawa, radiowarszawa.com.pl

W homilii ordynariusz warszawsko-praski zwrócił uwagę, że Jezus przychodząc na świat, pokazuje, że człowiek jest przybranym dzieckiem Boga. W każdym z nas Bóg ma swój wizerunek, dlatego powinniśmy szanować się wzajemnie.

 „Kimże ja jestem?” powinien pytać siebie ustawicznie, z wielkim zdumieniem i podziwem każdy człowiek. Kiedy zrozumie tę prawdę, powinien uznać, że drugi człowiek jest kimś wyjątkowym i go szanować. „On jest taki sam jak ja.” Zdecydowana większość naszych niepowodzeń w relacjach z drugim człowiekiem, tu ma swoje korzenie.

– mówił bp Kamiński.

Duchowny wyjaśnił, że Bóg kocha człowieka miłością uprzedzającą.

Pan Bóg nie postępuje względem nas, jak ekonomista: „Dostanę – odwzajemnię”. Tak my najczęściej postępujemy: kochamy tych, którzy nas kochają. A Pan Jezus, nie oczekując od nas żadnej przedpłaty w postaci naszego postępowania czy naszej skruchy, pierwszy wyciąga rękę i ofiaruje miłość.

– tłumaczył hierarcha.

Jezus uczy też posłuszeństwa wobec Ojca. Bp Kamiński dodał, że dzisiaj na wszystkich płaszczyznach jest ono nadwyrężone i stanowi problem.

Nie lubimy tego, dlatego że nie rozumiemy. To nie jest skrępowanie nas. Posłuszeństwo ma korzenie w relacji między Bogiem Ojcem a Bogiem Synem. To jest wyraz największego szacunku do osoby, którą umiłowało się (…) To będzie potwierdzeniem rozumienia innych spraw wynikających z relacji do Pana Boga.

– powiedział ordynariusz warszawsko-praski.

Bp Kamiński zwrócił uwagę, że Jezus przyszedł na świat w rodzinie. To w niej Bóg realizuje plan zbawienia. Święta Bożego Narodzenia powinny być zatem szczególnym hołdem wobec powołania do ojcostwa i macierzyństwa. Jak zaznaczył duchowny, całe społeczeństwo w swojej organizacji powinno być zatroskane o każdą wspólnotę rodzinną.

Przeczytaj także:

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter