29 września
czwartek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niedziela Świętej Rodziny

Ocena: 4.23333
1019

W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu w Kościele katolickim obchodzimy święto Świętej Rodziny. W liście z tej okazji polscy biskupi podkreślili, że rodzina jest kluczowa dla właściwego rozwoju człowieka, dlatego nie należy jej poddawać eksperymentom społecznym lub wpływom współczesnych utopii.

Fot. cathopic.com

Święto świętej Rodziny w Kościele katolickim zaczęto obchodzić od XVIII wieku. Ustanowił je 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Francois Montmorency-Laval.

Na stałe do liturgii wprowadził je papież Leon XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący "kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej". Zatwierdził je w 1903 roku. W swoich pismach m.in. „Neminem fugit" z 14 czerwca 1892 roku i „Cum nuper" papież zachęcał do naśladowania Najświętszej Rodziny. Leon XIII był też pierwszym papieżem, który wskazał na małżeństwo jako miejsce uświęcenia.

Papież Benedykt XV w 1922 roku rozszerzył święto Świętej Rodziny na cały Kościół.

W tym roku z okazji Niedzieli Świętej Rodziny Rada ds. Rodziny KEP wydała list, w którym przypomina, że rodzina w wymiarze ogólnospołecznym i religijnym jest najstarszą, powszechną i naturalną wspólnotą, która funkcjonuje we wszystkich kulturach". Jak zaznaczyli - „Jest ona najcenniejszym dobrem ludzkości".

Zobacz: List na Niedzielę św. Rodziny: rodzina drogą do świętości

Bł. kard. Stefan Wyszyński wielokrotnie wzywał rodziny, aby były silne Bogiem, gdyż tylko wówczas będą zdolne pokonać trudności i przetrwać nawet największe życiowe burze.

- przypomnieli biskupi.

Zwrócili uwagę, że „rodzina, zapoczątkowana w przymierzu małżeńskim, urzeczywistnia się w pełni w rodzicielstwie".

Hierarchowie podkreślili, że „rodzice mają prawo wybrać dla dzieci taki model wychowania moralnego i religijnego, który odpowiada ich własnym przekonaniom". Względem tych praw i obowiązków społeczności wyższego rzędu, takie jak Kościół i państwo, spełniają rolę pomocniczą.

Zaznaczyli, że „zadania pasterskie rodzina realizuje poprzez praktykowanie ducha służby oraz przezwyciężanie niezgody, niewierności i zazdrości.

W rodzinie człowiek uczy się posłuszeństwa i odpowiedzialności za siebie i innych. W rodzinie również uczymy się troski o środowisko naturalne, integralnej ekologii i odpowiedzialności za przyszłość świata.

- napisali biskupi.

Wskazując na przykłady świętych małżonków i rodzin zaznaczyli, że „pomimo trudnych okoliczności i kryzysu wartości, można pozostać wiernym Bogu, wspierać się wzajemnie w rodzinie i przez to być również uczciwym i dobrym człowiekiem".

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka w przypadającą 19 marca uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny został zainaugurowany Rok Rodziny, poświęcony głębszej refleksji nad adhortacją apostolską „Amoris laetitia".

Rok Rodziny zakończy się obchodami X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w czerwcu 2022 roku.

W Niedzielę Świętej Rodziny w wielu kościołach podczas Mszy świętych małżonkowie odnawiają swoje przyrzeczenia.

To dobra okazja do szczególnej modlitwy za małżeństwa, refleksji na temat tego sakramentu, a dla samych małżeństw, do odnowienia więzi miłości oraz rodzinnego dziękczynienia za otrzymywane łaski.

– podkreślił ks. dr Marcin Szczerbiński, dyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin w warszawskiej kurii.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz 26 grudnia będzie celebrował Mszę św. o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej. Natomiast ordynariusz warszawsko-praski biskup Romuald Kamiński o godz. 12.00 będzie przewodniczył Eucharystii w parafii Świętej Rodziny na stołecznym Zaciszu, zaś biskup pomocniczy Jacek Grzybowski o godz. 13.00 w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Czwartek, XXVI tydzień zwykły, święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter