27 listopada
niedziela
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: bez troski o rodziny trudno o nowe powołania

Ocena: 0
1131

Owocem duszpasterskiej troski o małżeństwa i rodziny są nowe powołania do służby w Kościele – zwrócił uwagę bp Romuald Kamiński podczas kongregacji księży dziekanów diecezji warszawsko-praskiej. W czasie zjazdu rozmawiano na temat diecezjalnego synodu młodych, o stałym diakonacie, ochronie dzieci i młodzieży oraz korzystaniu z mediów. Podjęto również kwestię formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

fot. episkopat.pl

– Ich rola – jak podkreślił bp Romuald Kamiński – jest coraz większa. Potrzebni są zwłaszcza w kontekście starzenia się polskiego społeczeństwa i wzrastającej liczby nowych parafii w diecezji. – Wiele osób w podeszłym wieku z uwagi na stan zdrowia nie może uczestniczyć w niedzielnej liturgii, nie mówiąc o tym, że spora część z nich korzystała z niej nawet codzienne. Wychodząc więc naprzeciw potrzebom wiernych, warto, by w naszych parafiach byli nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, którzy mogliby posługiwać, zanosząc im w Dzień Pański Najświętszy Sakrament. Tacy szafarze mogą być również wielkim wsparciem w czasie większych uroczystości parafialnych czy dekanalnych – powiedział biskup warszawsko-praski. Zwrócił jednocześnie uwagę, że formacja takich mężczyzn jest ważnym wkładem w duszpasterską posługę na rzecz małżeństw i rodzin. Dobrze uformowany mąż i ojciec jest wielkim darem dla rodziny – stwierdził.

Nawiązując do zbliżającej się Niedzieli Dobrego Pasterza, w czasie której obchodzony jest Światowy Dzień Modlitw o Powołania, bp Kamiński zaapelował do kapłanów o większą troskę o rodziny. – Nie możemy zapominać, że to one są pierwszym miejscem formacji człowieka i to tam rodzą się powołania. Jeśli zatem zadbamy o właściwą formację duchową małżeństw, wówczas stworzymy właściwe środowisko do wychowania dzieci i młodzieży w duchu wiary i poszanowania fundamentalnych wartości, przez co będzie im dużo łatwiej prowadzić życie duchowe. Bez niego nie ma przecież mowy o powołaniach – jakichkolwiek powołaniach – czy to do kapłaństwa, do życia konsekrowanego, misyjnego czy małżeństwa. Powołanie jest przecież zaproszeniem Boga skierowanym do konkretnego człowieka – zwrócił uwagę bp Kamiński. 

Wspomniał również o planach konkretnej formacji dla diakonów stałych, która ma ruszyć wraz z początkiem nowego roku akademickiego. – To niezwykle cenna forma posługi w Kościele. Możemy tylko cieszyć się i dziękować Bogu, że pojawiają się ludzie, którzy w ten sposób chcą służyć we wspólnocie Kościoła, wspomagając kapłanów – powiedział bp Kamiński. 

Przygotowania do diecezjalnego synodu młodych, który rozpocznie się w połowie września, omówił bp Marek Solarczyk. – Będzie on oparty strukturę naszego Kościoła lokalnego, a więc o parafie i dekanaty. Będziemy chcieli wsłuchać się w głos młodzieży zarówno z Warszawy i większy miast, jak i tych, którzy mieszkają na prowincji, by móc bardziej adekwatnie odpowiedzieć na jej potrzeby i oczekiwania – powiedział biskup. 

Na temat ochrony dzieci i młodzieży w perspektywie zbliżających się wyjazdów wakacyjnych mówił kanclerz diecezji, ks. Dariusz Szczepaniuk. 

W czasie kongregacji rozmawiano również o przygotowaniach do przeżycia Jubileuszu 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej „Cudem nad Wisłą”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 27 listopada

Niedziela, I tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie,
w którym dniu Pan wasz przyjdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 24,37-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz "Idziemy" - Teraz

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter