20 lutego
środa
Leona, Ludomira, Zenobiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi z Korei Płd. z wizytą w Korei Płn.

Ocena: 0
1093

Południowokoreańscy księża będą mogli w większe święta udawać się do Phenianu, w stolicy Korei Północnej, by odprawić Mszę w tamtejszej katedrze.

2015-12-07 21:03
RV / Seul, mz

To jedyna otwarta świątynia katolicka w tym komunistycznym kraju, jednak z powodu całkowitego braku kapłanów nie sprawuje się w niej Eucharystii. Wiadomość o tej niebywałej jak na północnokoreański reżim zmianie podał dziś rzecznik południowokoreańskiego episkopatu.

Przywiozła ją do Seulu delegacja 17 południowokoreańskich duchownych katolickich, którzy przebywali w Phenianie z czterodniową wizytą (1-4 grudnia). Wpisała się ona w intensywniejsze w ostatnim czasie kontakty między obu Koreami, związane niewątpliwie z katastrofalną sytuacją ekonomiczną Północy, będącą tam wynikiem komunistycznej polityki i gospodarki.

W skład delegacji wchodziło czterech biskupów, co również nie jest zupełną nowością, aczkolwiek ich poprzednie wizyty wiązały się wyłącznie z tak pożądaną przez północnokoreańskie władze pomocą humanitarną. Tym razem oficjalnym powodem była sprawa remontu katedry w Phenian. Bez precedensu jest również to, że biskupi z Korei Południowej otrzymali osobiste zaproszenia od przewodniczącego północnokoreańskiego stowarzyszenia tzw. „katolików patriotycznych”. Warto też wspomnieć, że w delegacji znalazło się dwóch południowokoreańskich hierarchów, którzy według danych oficjalnie publikowanych w papieskim roczniku Annuario Pontificio są równocześnie administratorami apostolskimi jednej z diecezji i opactwa terytorialnego w Korei Północnej, nie mają jednak do nich dostępu. Natomiast nie było wśród nich arcybiskupa Seulu, który jest takim administratorem właśnie dla diecezji Phenian.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -