6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Australia: Sąd Najwyższy odroczył decyzję w sprawie kard. Pella

Ocena: 4.2
355

Sąd Najwyższy w Australii rozpatruje sprawę kard. Georga Pella, skazanego na 6 lat więzienia za molestowanie dwóch chórzystów w 1996 r. Sędziowie wysłuchali argumentów najpierw obrońców kard. Pella, a następnie prokurator stanu Victoria, która uzasadniała wyroki tamtejszych sądów dwóch instancji. Członkowie Sądu Najwyższego odroczyli wydanie orzeczenia i poprosili obie strony o przedstawienie na piśmie wyjaśnień na pytania postawione podczas rozprawy.

Fot. Kerry Myers/Wikimedia Commons/licencja CC BY 2.0

Adwokaci kard. Pella opierali się na opinii jednego z trzech sędziów sądu apelacyjnego stanu Victoria, który opowiadał się za uznaniem apelacji. Oskarżenie zostało bowiem oparte wyłącznie na zeznaniach jednej osoby, domniemanej ofiary. Jednakże 20 świadków obrony zakwestionowało te zeznania. Co więcej, nieżyjąca już druga domniemana ofiara, wyznała przed śmiercią, że nigdy nie była molestowana. Do przestępstwa miało dojść w katedralnej zakrystii po niedzielnej sumie, kiedy przebywa w niej wielu ludzi.

Podczas przesłuchania prokurator stanu Viktoria, sędziowie pytali, dlaczego nie zostały uwzględnione zeznania świadków obrony, a w szczególności świadectwo ceremoniarza, który zeznał, że po niedzielnej Mszy kardynał nie udał się do zakrystii, lecz stał przed katedrą, dając mu tym samy niezbite alibi. Sędziowie chcieli też wiedzieć, dlaczego nie wzięto pod uwagę okoliczności, które utrudniały, jeśli nie uniemożliwiały popełnienie przestępstwa, czyli sytuację, jaka panuje w zakrystii po niedzielnej sumie.

Kard. Pell od ponad roku przebywa w więzieniu. Jak informuje agencja CNA, został on poinformowany przez swych prawników o przebiegu rozprawy i zachowuje ostrożny optymizm. Zapewnił, że ufa Bożej Opatrzności, a swój pobyt w więzieniu przeżywa w duchu monastycznych rekolekcji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter