3 lipca
piątek
Jacka, Anatola, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

abp Jędraszewski:Matka Najświętsza przewodzi i powadzi do Chrystusa

Ocena: 0
134

Do czuwania w wierze, która każe iść za Chrystusem niezależnie od trudności zachęcał abp Marek Jędraszewski pielgrzymów przybyłych na Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Metropolita krakowski przewodniczył tam 14 sierpnia Mszy św. w intencji ojczyzny.

fot. Wikipedia / CC BY-SA 3.0

W wygłoszonym kazaniu abp Marek Jędraszewski nawiązał do słowa „vigilamus” (czuwamy) wypisanego na tutejszym obrazie Matki Bożej Kalwaryjskiej. – Czuwamy w naszej miłości, która otwiera nam niebo; czuwamy w naszej wierze, która każe nam iść za Chrystusem niezależnie od trudności, jakie jawią się w naszym życiu. Czuwamy razem z Matką Najświętszą, która nam w wierze przewodzi i do Chrystusa prowadzi – powiedział hierarcha.

Metropolita krakowski przypomniał też o rocznicy Bitwy Warszawskiej, kiedy Polacy, mimo że nieprzygotowani i w mniejszości, pokonali wojska bolszewickie. – Przecież wiemy: wtedy cała Polska, nie tylko Warszawa, trwała na klęczkach. To, że się mówi dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, to dlatego, że chcemy nie tylko wspominać wspaniałe zwycięstwo polskiego oręża i genialność polskich dowódców, ale także, że to zwycięstwo było wspomagane wiarą polskiego ludu, który prosił Matkę Najświętszą Królową Polski o cud zwycięstwa i uratowanie wolności znowu śmiertelnie zagrożonej, ledwo co odzyskanej po 123 latach niewoli – mówił abp Jędraszewski.

Kaznodzieja przywołał trzy postacie, które zmarły 14 lub 15 sierpnia: św. Stanisława Kostkę, św. Maksymiliana Marię Kolbego i ks. Ignacego Kostkę. Jak stwierdził, łączyła ich miłość – do Matki Bożej w przypadku św. Stanisława, do ojczyzny i przekonanie że Królowa Polski zwycięży w przypadku ks. Skorupki i do drugiego człowieka w przypadku św. Maksymiliana.

Msza św. w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i rocznicy Cudu nad Wisłą, sprawowana była w intencji ojczyzny, rządzących na różnych szczeblach władzy oraz służb mundurowych.

Wcześniej zostało odprawione nabożeństwo ku czci św. ojca Maksymiliana Marii Kolbego – franciszkanina, który w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu oddał życie za innego współwięźnia. 14 sierpnia przypadła 76. rocznica jego śmierci.

Uroczystości Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Pacławskiej trwają od poniedziałku. Bierze w nich udział kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, głównie z Polski południowo-wschodniej, ale również z innych regionów kraju oraz z Ukrainy, Słowacji i Niemiec. Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Pacławskiej jest jednym z największych w tej części kraju. Nazywane jest „Jasną Górą Podkarpacia” i „Jerozolimą Wschodu”. Jego opiekunami są franciszkanie konwentualni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 lipca

Piątek, XIII Tydzień zwykły
+ Święto św. Tomasza, apostoła
Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;
błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,19-22; Ps 117,1-2; J 20,24-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter