26 września
poniedziałek
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: Kościół walczy konsekwentnie z przestępstwem pedofilii

Ocena: 0
411

– Kościół w Polsce, jeśli chodzi o ochronę dzieci i młodzieży w sferze zwalczania przypadków pedofilii, stara się robić w moim przekonaniu więcej niż inne instytucje – powiedział KAI arcybiskup Stanisław Gądecki – w nawiązaniu do nowelizacji „Wytycznych ws. postępowania wobec duchownych oskarżonych o wykorzystywanie seksualne małoletnich”, jakie nastąpiły w związku ze zmianami w Kodeksie Karnym.

fot. Eliza Bartkiewicz/Episkopat.pl

13 lipca br. w Polsce weszła w życie nowelizacja Kodeksu Karnego, wprowadzająca m. in. prawny obowiązek zgłaszania także przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich, pod sankcją karną nawet do 3 lat więzienia. Każdy więc obywatel jest zobowiązany do zawiadomienia organów ścigania, jeśli ma – jak to określa Kodeks – wiarygodną wiadomość o usiłowaniu lub dokonaniu takiego czynu zabronionego.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał w rozmowie z KAI, że już na zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem 6 czerwca br. polscy biskupi przyjęli skorygowany tekst „Wytycznych dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia”. Do „Wytycznych” został wtedy wprowadzony następujący zapis: „Na podstawie art. 240 kk, każdy mając wiarygodną wiadomość o usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego, określonego w art. 197 § 3 lub 4 kk, art. 198 kk, art. 200 kk ma obowiązek zawiadomienia organów ścigania. Niewypełnienie takiego obowiązku jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech”.

Arcybiskup Gądecki wyjaśnił ponadto, że biskupi zgromadzeni 25 sierpnia br. na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze zostali poinformowani, że nowelizacja „Wytycznych” została zaakceptowana przez Stolicę Apostolską.

Przy okazji arcybiskup Gądecki wskazał na konkretne artykuły Kodeksu Karnego definiujące najcięższe przestępstwa w zakresie przemocy na tle seksualnym wobec małoletnich poniżej 15-go roku życia. A są to art. 197 § 3 lub 4, mówiący o sprawcy, który przemocą, groźbą bezprawną, podstępem, lub ze szczególnym okrucieństwem doprowadza osobę małoletnią do obcowania płciowego bądź doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, art. 198, opisujący przypadki, kiedy sprawca „wykorzystując bezradność innej osoby lub wynikającą z upośledzenia umysłowego lub choroby psychicznej (...) doprowadza ją do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności", oraz art. 200, który grozi sankcją karną sprawcy, który obcuje płciowo z osobą małoletnią poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec niej innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom. Wszystkie te przypadki są obwarowane rygorystycznymi sankcjami prawnymi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 września

Poniedziałek, XXVI tydzień zwykły, Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana
albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Niech wyrok o mnie wyjdzie od Ciebie, *.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9, 46-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter