28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: chrześcijańska ekologia odpowiedzią na kryzys energetyczny

Ocena: 4.75
320

Chrześcijańska ekologia jest pro-life, bo troszczy się o każde życie od poczęcia do naturalnej śmierci, proponuje duchowość antykonsumpcyjną, idącą wbrew dzisiejszym trendom, ale jednocześnie uważną na sytuację ludzi ubogich i doświadczanych współczesnymi kryzysami, jak kryzys społeczny, energetyczny czy klimatyczny – mówił abp Stanisław Gądecki podczas modlitwy wielkopolskich leśników.

Fot. za: www.swietostworzenia.pl

Uroczystość której przewodniczył metropolita poznański, odbyła się w katedrze na prośbę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Homilia - Braciom drwalom zabraniał ścinać całe drzewa. Obchody Dnia św. Franciszka. Lasy państwowe, 8.10.2022

W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał wydarzenia z życia św. Franciszka z Asyżu, który „braciom drwalom zabraniał ścinać całe drzewa”, a dziki wysyłał do lasu. „W tym wydarzeniu ujawnia się szczególniejsza myśl o tym, że miejscem np. dzików nie jest miasto, lecz ich środowisko naturalne” – zauważył abp Gądecki.

„Wydarzenia te – podobnie jak opisy zawarte w Księdze Rodzaju – zawierają w swoim symbolicznym i narratywnym języku głęboką naukę na temat ludzkiego istnienia i jego naturalnego środowiska. Sugerują one, że ludzka egzystencja opiera się na trzech podstawowych relacjach ściśle ze sobą związanych: na relacji z Bogiem, z innymi ludźmi i z ziemią” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Przypomniał słowa papieża Franciszka, że święty z Asyżu jest wzorem troski o to, co słabe, oraz patronem ekologii integralnej, przeżywanej z radością i autentycznością, świętym patronem wszystkich, którzy prowadzą badania i pracują w dziedzinie ekologii. „Pokazał szczególną wrażliwość na Boże stworzenie oraz na najuboższych i opuszczonych. Kochał i był kochany ze względu na swą radość, swoje wielkoduszne poświęcenie, swoje serce otwarte na całe istnienie. Był mistykiem i pielgrzymem, który żył z prostotą i we wspaniałej harmonii z Bogiem, z innymi ludźmi, z naturą i z samym sobą” – mówił abp Gądecki.

„Święty Franciszek – w przeciwieństwie do niektórych ekologów – odnosił swój zachwyt nad wszystkimi stworzeniami bezpośrednio do Stwórcy. Chodzi o to, by relacja człowieka do Boga, do drugiego człowieka, do całego stworzenia oraz do siebie samego była harmonijna i potrafiła pokonać chaos jaki się w tych relacjach czasami gromadzi” – zauważył metropolita poznański.

Wielkopolscy leśnicy przy okazji ich święta zorganizowali na placu przed katedrą poznańską piknik promujący zdrową żywność.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 maja

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Niech chwała Pana trwa na wieki,
niech Pan się raduje z dzieł swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 20,19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Uśmiech ze spotkania z Bogiem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter